g2p: google to peer

g2p.org’un yaptığı çok basit ama çok yararlı birşey var. aynı post-it gibi yani. olmasa da olur ama olursa da iyi olur. Bir takım insanlar var aramızda ki, bunlar google’ın sadece basit bir arama motoru olmadığını biliyorlar, ve bu takım insanlar google’ı daha spesifik amaçlara hizmet edercesine kullanıyorlar. Mesela aramanızı belli bir sitede mi yapmak istiyorsunuz ? Ya da belirli türde bir dosya uzantısını hedef aldınız durduk yere, peki başlıkların aranmasını arzu eden bir yapı kooperatifine üye misiniz ?

intitle:index.of +”last modified” +”parent directory” +(mp3|wma|ogg) +”Gnarles Barkley” -htm -html -php -asp peki bu laf sine ne ifade ediyor ?

Laf salatasını bir kenara koymak gerekmese de ben yine de koyayım. g2p.com işte yukarıdaki gibi emir-komuta zincirini ezberlemenize gerek bıraktırmadan interweb’lerde arama yapmanıza olanak sağlıyor. Peki ne arayacağız ? Tek tek şarkılar olabilir, bütün albümler olabilir, bir takım software’ler ya da e-booklar olabilir. Tüm aradığımız şeyler internasyonel web’lerde bir takım server’larda gizli. Bazılarının linkleri bile yok, ama g2p.org bunları o köhne serverlardaki klasörlerin içinden buluyor. Bazı dosyalar para ile satılan server’larda dolayısı ile siz dosyayı indirmeye çalışırken sizi “sepete ekle baba” sayfasına götürüyor ama bazı dosyalar sadece bir kullanıcının kendiney yaptığı bir backup server’da da olabiliyor. Dolayısı ile siz anahtar sözcüğü giriyorsunuz, song mu, album mu neyse onu seçiyorsunuz, google to peer bulup diziyor önümüze…

Peki yararı ne g2p’nin ? 2 yararı var. 1) limewire falan gibi bir şeyle uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz. 2) web’den indirmek bedavacılar için daha güvenli, p2p programlar ve torrentler monitörlenebiliyor ama g2p sizi sadece webde rastgele! bir şekilde bir sayfaya götürüyor ki tesadüf bu ya, orada da tam aradığınız şarkı varmış.

Kısa kes meges diyenler için geliyor linkimiz

Reklamlar

Etiketler:

About cenkozmercan

I do the things that I like to do and if 1 is good, 10 is a whole lot better.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: