“14 Şubat, Kadın Erkek Eşitliği ve Bir Yemek Tarifi” üstüne, yada altını üstüne…

Bir sürü araştırmacı gazeteci, mesela Reha Muhtar gibi, bu önemli günü “kahvaltı kadınları” gibi siklamen tarzı yazılarla anarlar. Bir sürü diğer anarşist gazeteci araştırmacı neo romantik yazarlar ise “bu bir kapitalizm tuzağıdır, biz sevgilimizi hergün seviyos, güne gerek yok” tarzı raksederler. Ben ise olaya farklı bir açıdan bakıp, kadın erkek eşitliğini bir yemek tarifi üzerinden anlatıp, görsel bir dil kullanmayı tercih ediyorum. Bir şekil, bin şemal’den, onların hepsi de 2000 şevval’den önce gelir diye bir atasöylemimiz boşa yok herhalde.

Bakın 14 Şubat olan bu tarihi günde erkeklere tavsiyem ilk iş mutfağa doğru hareketlenmeleri olacaktır. O yüzden hemen bu yazıyı print out alın. Anlayamayanlar için tekrar söyliyeyim, çıktısını alın. Ama unutmayın Newton der ki her etki bir tepki doğurur, o yüzden o “çıktı” çıkıyorsa bir yerlerde bir “girdi” de giriyordur. Buna dikkat edelim.

Mutfağa geldiğimizde buzdolabının görünen kısmını açın, içinden sucuk adlı “Türk olmanın en güzel yanı”‘nı çıkartın. Lakin dikkat edin, bu sucuk vasat’i kırk çöp vakum sucuklarından olmasın. Bu sucuk bildiğimiz oldschool sucuklardan olsun. Bundan bir süre önce galiba migros’ta dolanırken sucuklara bakıyor, duygu dolu anlar yaşıyordum. Orada çalışan bir adam bu durumu o kadar güzel dile getirdiki bu lafı kendime mühür edindim adeta. O saygıdeğer çalışan bana yaklaştı ve dedi ki

“Sucuk’ta büyük mü düşünürsün abi?”

Evet, sucukta büyük düşünürüm saygı değer veya teğet geçer okurlar. Size de bunu tavsiye ederim bu güzel 14 şubatlarda. Konuyu dağıtmadan konuya dönelim. Buzdolabının iç kısımlarından sağ elinizin işaret ve baş parmakları vesaiti ile aldığınız sucuğu nazik bir şekilde kesim noktasına ulaştırın. Ona adete bakire bir kıza nasıl davranıyorsanız, öyle narid dokunuşlarla dokunun, sonra bismillah deyip kesin ucundan! Bu yemek tarifini, istermisiniz siz sevgili okurlar, bir resimli roman şeklinde yapalım? Böylece yine 1 grafik görseli, 2500 metin kutusundan iyidir söztümlecini hatırlayalım ve olayı resme ve resmiyete dökelim.

Evet müthiş bir yazı dizisi oldu değil mi ya? Sürecin her adımını karıştırmacı gazeteci gibi resimlerle kanıtlamışda oldum. Ben bu yemeğe  “Le’Amour de la Kanepesi” adını veriyorum. Hem madden hem manen doyurucu oluyor. OHA kelime esprisine bak be!

Aranızda bazı anlayış kıtı insan yavruları “peki bunun kadın erkek eşitliği ile ne alakası var” diyeceklerdir. Bunu bi desinler ya bana. Ahh ahh. Hadi gelin ben kendim bir skeptik okur olayım ve böylesi bir dialogu simüle edeyim bakın.

-Ya cenk iyi güzel de, sen başlığa “kadın erkek eşitliği” yazmışsın ama ne alaka yani bu yemek tarifi?,

-İlk önce bu soruyu sorduğunuz için çok teşekkür ederim. İzin veriseniz soruya soru ile karşılık vereyim. Siz yukardaki yemekte ki grift ve epik olmadı, lirik aşk hikayesini anladınız mı? Sucuk ve pastırma arasında yaşanan, birbirlerine bu kadar benzer, ama bir o kadar da benazir butto?

-NE ?

-Ne denmez efendim denir. Bak anlatayım. Kadın ve erkek artık ZDONK diye eşit mi? Eşit. İşyerlerinde, parlamentolarda, portmantolarda, her türlü eşit mi? Eşit. Haaa o zaman burada da eşit olacaklar kardeşim.  Bak ben bu her türk erkeğinin kalbine giden yola öyle güzel bir yemek döşemişim ki, kendimin eli ayağı titriyor burada, ama karım ne yapıyor? Gitti balık almaya, yanında da şarap içermiyiz diyor. Ulan sucuklu pastırma yapıyoruz, yanında da ayran kola ne varsa…Ama yok balık ve şarap…Nasıl eşitlik lan bu? İNSAN OLUN LAN! BAŞLAYCAM 14 ŞUBATTAN LEAYN!

Reklamlar

Etiketler:

About cenkozmercan

I do the things that I like to do and if 1 is good, 10 is a whole lot better.

4 responses to ““14 Şubat, Kadın Erkek Eşitliği ve Bir Yemek Tarifi” üstüne, yada altını üstüne…”

 1. toro says :

  hocjam menu guzele benzıyor..
  tesekkurler.

 2. evronas says :

  cenk bey,

  sucuk efendiye methiyeler düzüp (ki çok yerinde bir hareket) gidip aytaç sucuk kullanmanız bütün inanırlılığınızı yok etmekte. susurluk’a ve dolayısı ile yanturalı markasına bu kadar yakınken aytaç gibi nurcu sermayeye yatırım yapmanız ve bunu afise edecek kadar deli dumrul olmanız milyonları üzecek gibi. yanturalı bursa’da birçok yerde satılıyor beya.. yapma be gamsız.. o yoksa apikoğlu var, o da yoksa polonez var..

  http://www.yanturali.com.tr/

  • cenkozmercan says :

   bazı gitarisitlere bazı gitar markaları özel gitar yaparlar bilirsiniz,bu sucuk da bana özel yapılmıştır
   sucuğun oluşumunda kullanılan inek tanınmasın diye gözlere çızık da atmışım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: