Geç Kalmış Bir Yazı: Internet Suçları vs Hayat Suçları

Bu biraz geç kalmış bir yazı. Aslında yazıdan çok bir tercüme gibi bişi olacak çünkü az evvel rastladığım bir yazıyı bloglarıma koyayım diye karar verdim. Bundan 6-7 ay önce ABD’de illegal şarkı download ettiği için 2 milyon dolar cezaya çarptırılan Jammie Thomas isimli hanım efendi, burada, Türkiye’mizde de haber olmuştu. Ben bu haberi ilk gördüğümde herkes gibi “OHHHAAA” reaksiyonu göstermiştim.

Az evvel bu konu ile ilgili semi-komik bir yazıya denk geldim ve halkımı bu konuda aydınlatayım, onları da bu gülmeceden eksik bırakmayayım dedim. Konumuz illegal download suçundan daha az cezaya çarptırılmanızı sağlayacak diğer suçlar…Jammie Thomas, Kazaa’dan 24 şarkı indirmiş ve RIAA (Recording Industry Association of America) tarafından 2.000.000 dolar cezaya çarptırılmıştı. Daha sonra Joel Tenenbaum, Boston Universitesinde bir öğrenci, 30 şarkı download’undan dolayı 675.000 dolar cezaya çarptırıldı. Kabus gibi resmen. Aranızda “o zaman download etmeseymiş” diyen downloaddüşmanları olabilir. Ama bu durumun ne kadar adaletsiz olduğunu en basitinden şu örnekle anlayabiliriz. Adalet, tanım olarak, eşitlik içerir. Kişiden kişiye değişmez. Ama tüm dünya, tüm internetleri, öyle ya da böyle, az ya da çok, sık sık ya da ara sıra bir şekilde download ederken, aradan yakalanıp da 2milyon dolar ödemeye mahkum edilmek nasıl birşeydir? Bahsedilen 30 şarkı falan da komiktir. Millet binlerce şarkı indirirken, 30 şarkı indirip bu cezaya çarptırılsam,  mekik olup uzaya uçarım valla.

Bu konuyu hafif de mizahi bir yaklaşımla ele alan gapersvblock sitesi de, download’dan daha ucuza gelecek suçları listelemiş. Tabi bazı suçlarda hapis yatmak da var, bu durumda da amerikan yıllık ortalama geliri olan 52.000 dolar kaybediyorsunuz.

1) Müzik çalma, çocuk çal:
Çocuk kaçırmanın bedeli 25.000 dolar. 1 ila 3 yıl hapiste işin içinde olabilir. O zaman en kötü senaryo 3 sene hapis + 25000 dolardan = 175000 dolar ile işin içinden çıkabilirsiniz.

2) Download etme, CD’yi dükkandan çal:
150 dolara kadar olan hırsızlıklar küçük suçtan sayıldığı için, 2500 dolar para cezası ve belki 1 yıla kadar hapis cezası. En kötü senaryo yaklaşık 55.000 dolar.

3) Şarkıyı değil, şarkıcıyı çal:
Brian Adams’ı yolda gördünüz, şarkılarını download etmek yerinde gidip suratına bir tane patlatıp arabaya atıyoruz. Adam kaçırmanın cezası illinois yasalarına göre 376.000 dolar.

4) Baktın Metallica çok konuşuyor, evlerini yak:
Bu metallica hanzoları napster davasında ne meymenetsiz adamlar olduklarını zaten kanıtladılar. Baktın Lars “korsan müzik öyle korsan müzik böyle” diye dırdır yapıyor, elinin tersi ile ağzının ortasına bir patlat sonra evini yak! 2. sınıf bir suç olan kundaklamanın cezası da sadece 376.000 dolar!

5) TV’den değil, gerçek hayattan takip et:
Bu Türkiye’de suç değil sanırım. Yoksa paparazziler olamazdı. Gerçi herşey olmasa bile %90 danışıklı dövüş de… Herneyse, sevdiğin şarkıcının müziğini download edeceğine hemen evinin kapısına dayan, sürekli fotograflarını çek, dışarı çıkınca takip et ve durmadan deli deli mektuplar gönder. Bu tür bir davranış sadece 4.sınıf bir suç ve işin içinden 175.000 dolara kolayca sıyrılabilirsin.

6) 2. derece cinayet
2. derece cinayet demek, planlamadan, ani spontan gelişen bir durumda birini öldürmek demek olup, 25.000 dolar para cezası artı 4 ila 15 yıl hapisle cezalandırılıyor. Türkiye’de çok daha ucuzdur korkmayın. İyi bir jüri ile sadece 4 tıl yerseniz yaklaşık 230.000 dolara, ya da kötü bir jüri ile full ceza olan 15 yılı yerseniz de yaklaşık 775.000 dolara mal ediyorsunuz. 2 milyon doların yarısı bile değil.

Gördüğünüz gibi internetlerden şarkı indirmek cinayetten bile kötü birşey! Sürekli bizi “adaletsizlikten” hor gören batı medeniyetleri bu olayın farkına varmışlar ve gereken cezayı kesmişler. Benim şahsen tanıdığım bazı kuzey avrupa ülkelerinden dostlar da artık download edilen şeyin linkinde ismi geçiyorsa download etmiyorlar çünkü oralarda da bu türlü cezalar başladı.

Tabi yıllardır korsana karşı bir savaş veren tüm kurumlar, internetin broadband olmasından sonra artık iyice sonu gelmez bir yenilgi içinde olmaya mahkum olduklarını anladılar. Ne yaparlarsa yapsınlar, tüm dünyaya hükmeden bir polis-rejimi olmadığı sürece korsan sona ermeyecek. Ve bu tür cezalar yiyen 3-5 tane günah keçisi olacak. Adalet sisteminin kendisinden utanması gereken bir ceza bu. Yazık.

Yazının Orjinali

Orjinal listede bir de köpek dövüş ringi kur var aslınd ama onu ben konudan alakasız bulduğum için eklemedim.

Reklamlar

Etiketler:

About cenkozmercan

I do the things that I like to do and if 1 is good, 10 is a whole lot better.

5 responses to “Geç Kalmış Bir Yazı: Internet Suçları vs Hayat Suçları”

 1. evronas says :

  ozdamarcan, sana bi mail forwardladım. ultramasyon multimasyon webmastik sitemasyonlarinin sayisini artirman icin firsat olsun istedim. bir iki kisi var site ihtiyacinda olan. acil cevapla yoksa tavsan kac para kac.

 2. evronas says :

  haa bi de beni yakalarlarsa bu amerikyanlar, sanirim 380 tane idam cezasina carptirirlar gibi. bi kiyas yapalim.. 20 sarki –>400+ dizi, her dizi bilmemkac sezon her sezon bilmemkac bolum. hesap yap cenk, sonucu bana bildir..

  • cenkozmercan says :

   hızlı bir sabah oluyor. bana forwardladığın maillere reply edebildim anca şuan. ayrıca seni bi yakalasalar 380 idama şükret sen. kendi başına piratebay oldun çıktın bilader.

 3. evronas says :

  lan rapidshare hesaplarimda isimleri degistirdim, senin ismini ve bu siteyi verdim
  soylemedi deme.. en kolay yirtma yontemi bu gibi geldi
  zaten blogspot’ta hesap acarken fake e-mail kullandimdi

  hep ben mi dert edecem.. biraz da siteyi emenler dert etsin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: