Meydan Gazetesinin Mumu…Allah Allah?

Bir süredir bakıyoruz ve görüyoruz ki Meydan Gazetesi billboardlarda yerini almış durumdadır. Bence bir billboard’un yapması gereken ilk şey olan “baktırma” kısmını gayet başarılı yapıyor. Ama buna sonra gelecem, ilk önce aklıma takılan bir soruyu gündeme taşımak istiyorum : “Başkomutanlık Meydan Muharebesi kaç yılında meydana gelmiştir, ayrıca bu savaşların meydana gelme yıllarının mod medyan ve kartilleri nelerdir?” Siz bu sorunun yanıtını düşünün ben de konumuza geri döneyim.

Meydan’ın billboardunu ilk kez gördüğümde aklıma bir soru takıldı. “Meydan ne demeye getiriyordu?” Billboard’da dikkati çeken 2 ana obje: a) Mum-gazete ve b) Bursa Meydan Okuyor metni…

Bursa Meydan Okuyor metni bize, güzel Bursa’mızda okunan gazetenin Meydan olduğunu söylüyor, ve bir de tabi bir kelime oyunu var: meydan okumak. Her reklamcının rüyası olabilecek böyle bir kullanımın çarçur edildiğini görüyoruz resmen. Hazır “meydan okumak” değimini alıp, PLİNK diye aynen yazmaca, mini bir artislik yaratırken, daha güçlü söylenebilecek bir mesajı harcamaca… Keşke birşeylere meydan okusaymış da içi daha dolu olsaymış bu söylemin dememek elimizde değil. “Bursa, ………………. (karşı) meydan okuyor”  falan gibi bir kullanım benimsenip, boş bırakılan yerlere “taraflı medya” , “yalancılara”, “gerçeği gizleyenlere” falan gibi 3-5 farklı versiyon da yapılabilir, ayrıca “meydan okuma” gibi bir laf da dümdüz kullanılıp çarçur edilmemiş olurdu diye düşünmeden kendini alamayan bir insanı biz kalkıp da kış olimpiyatlarına göndersek, ki afrika ülkelerinin bile daha fazla adam gönderdiğini düşünürsek, o zaman bu durumla ilgili 60-70 kişinin eleştri bombardımanı yapmasına gerek kalmadığını sanarak boşuna zaman harcamaya çalışan ve uçurtmalarını uçurmaya çalışan çocuklar da tanıdım ben. Doğru mu doğru.

Mum’a geliyoruz şimdi. Burda 2 türlü algı oluşuyor bende, çünkü zamanında algıda besicilik yaptığım için bol bol algı yaparım. Birincisi “Yalancının mumu” algısı, ki hepimiz atasözünü biliriz “yatsıya kadar”dır, ve tahmin ediyorum bir gazete için olabilecek en kötü algı türü nedir dersen, budur derim. “Meydan’în mumu yatsıya kadar….” Çok kötü lan. Dolayısı ile hemen bunu hedeflemediklerine karar veriyorum. Hedeflenen şey bu olamaz. İkinci aklıma gelen şey, Meydan bir öğretmendir, ve etrafını aydınlatırken kendisi eriyordur. Bu da ilk okulda Türk insanına öğretilen en eski teşbih-i beliğ ürünüdür. Hiç “öğretmenlerimiz neden eriyor lan?” falan gibi bir soru sorup bu söylemi sorgulamıyalım bu güzel pazar gününde. Sonuçta o da bir meslek yani. Bende bazen bir animasyonla uğraşırken mum gibi eriyorum ama tabi etrafımı aydınlatmıyor olabilirim.

Peki o zaman bu “mum” nedir? Bir gazete neden kıvrılıp-kıvrılıp (başka şey diycem sandınız demi hoho) mum olup yanar ? “Yalancının mumu” olamaz, o zaman “öğretirken eriyen mum” olabilir olsa olsa, ama o zaman da niye eriyor? Ya da benim bilmediğim başka bir söylem var güzel Türk dili edebiyatında. Alt metinlerde bir anlam aradığımız zaman cevap gelmiyor: “Daha dolu, daha güçlü, daha etkin, yeni yüzü 1 mart’ta…”

İşin grafik uygulamasına da hiç girmek istemiyorum ama girmeden edemiyorum :) “Bursa Meydan Okuyor” metninin hizalanmasına bakıyorum ve kendi kendime soruyorum “Bu bir özel çaba mıdır?” Bursa ve Okuyor kelimelerindeki “kern” sorunu, metnin “ne bir yana hizalanan, ne de ortalanan” garip hizalaması, üstte ve altta kullanılan fontlar… Bu fotografta bir de sanki logoları yatay olarak bastırılmış gibi duruyor ama “yok artık o kadar da değildir” diyorum…

Sonuç olarak Meydan 1 Mart’ta yeni yüzü ile geliyor ve kendilerine başarılar diliyoruz, buyursunlar gelsinler bir yazı dizisi olarak bu billboard nasıl ortaya çıktı anlatsınlar :)

Reklamlar

Etiketler:

About cenkozmercan

I do the things that I like to do and if 1 is good, 10 is a whole lot better.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: