Ubisoft Fails: Assasins Creed 2

Assasins Creed 1’i tahmin ediyorum 15 dakika kadar oynamış, hafif sıkılmış, oyundan çıkmak istemiş, bunu oyunun salak menü sistemi yüzünden 5 dakikada ancak yapabilmiş ve tüm bu süper tecrübeye dayanarak oyunu uninstall etmiştim. Ama konumuz Assasins Creed’in nasıl bir oyun olduğu falan değil. Bugünkü konumuz Ubisoft’un aklı sıra korsanı önlemek için kullandığı DRM server’ların çökmesi sonucu, oyunu para vererek alan insanların oyunu oynayamaması. Korsanı önlemek için legal müşterileri “düdüklemek”, süper bir fikir değil mi?

İlk önce DRM nedir ona kısaca değinelim. DRM korumalı bir oyun oynamak istediğiniz zaman yapmanız gereken, oyun offline-single player bir oyun olsa bile, internete sürekli bağlı olmak. Böylece DRM server’larına bağlanarak bir session açıyor, ve parasını vererek aldığınız bu oyunu oynayabilme hakkı kazanıyorsunuz. Böylece DRM serverlar sizin oyunun korsan bir kopyasını oynamadığınıza karar veriyor ve oyun çalışıyor.

Tabi bu durum sadece oyunu orjinal almış kişileri etkiliyor. Korsan versiyonu geçen hafta çıkan oyunun crack’ini indirdiyseniz DRM ile falan işiniz olmuyor haliyle. Yani beni hayatta en kanser eden şeylerden birisi oluyor burda ve orjinal aldığınız bir oyun yüzünden CEZALANDIRILIYORSUNUZ. Mesele telefon hatlarında bir sorun oldu, yada Türk Telekom günlük kesilmelerinden birini yaşadı, ne oluyor? Oyunu oynayamıyorsunuz. Ne kadar güzel. Oyunu korsan download edenler oynuyor, siz parasını vererek aldığınız oyunu oynayamıyorsunuz. Adalet dediğimiz şey bu olsa gerek.

Geçtiğimiz hafta sonu ise daha da güzel birşey yaşamak zorunda kaldı Assasins Creed 2 oyuncuları. Ubisoft DRM server’ları oyuncu sayısını kaldıramadılar ve binlerce orjinal oyun sahibi oyunu oynayamadılar. Ubisoft’tan gelen açıklama şu oldu:

“Due to exceptional demand, we are currently experiencing difficulties with the Online Service Platform. This does not affect customers who are currently playing, but customers attempting to start a game may experience difficulty in accessing our servers. We are currently working to resolve this issue and apologize for any inconvenience.”

Yani, “Bir sürü insan aynı anda oyunu oynamaya kalkınca, online servisimizda sorunlar yaşıyoruz. Oyunu şu anda oynayan insanlar için bir sorun yok ama oyuna başlamak isteyenler serverlarımıza ulaşmakta zorluklar çekiyoruz, bu sorunu çözmek için uğraşı……”

Daha sonra DRM server’larına DOS attacklar olduğunu iddia eden Ubisoft, suçu kendisinden başka birilerine atmaya çalıştı. Bu Ubisoft’un yetersiz serverları yada gerçekten DOS saldırıları yüzünden olmuş bir olay olabilir ve beni hiç ilgilendirmiyor açıkçası. Ben oyunu almışsam, parasını vermişsem, beni bunları hiçbiri ilgilendirmez, ben oyunu oynamaya bakarım. Hafta boyu çalışıp da hafta sonu zevkle oyunun başına oturup böyle birşeyle karşılaşsam bu beni asbest yalamış gibi yapar, kanser yapar.

İşin acı tarafı ise yukarıda da defalarca belirttiğim gibi, oyunun crack’ini indirmiş insanları etkilemeyen bu durum sadece oyunu orjinal almış insanları etkiliyor. Korsanla savaşmak için oldukça akıllıca olan DRM yöntemini tüm şirketlere öneriyor, ve bu insanlara daha çok para vermek ve her türlü sömürülmek için orjinal oyun alın kampanyası başlatıyoruz.

Gamespy / IGN / Gamasutra

Reklamlar

Etiketler:, , ,

About cenkozmercan

I do the things that I like to do and if 1 is good, 10 is a whole lot better.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: