Müşteriniz Ödeme Yapmazsa: Kill Switch!

Freelance tasarımcılar genelde sosyal becerileri güçlü adamlar değillerdir. Ya da işin bu kısmını hor görme eğiliminde de olabilirler. Ama her meslekte olduğu gibi, “insanla uğraşmak” bu mesleğinde olmazsa olmazlarındandır. Bir diğer olmazsa olmaz, bir kontrat olmadan çalışma alışkanlığıdır freelance tasarımcı için.

Ya da kontrat olsa bile, ki bu benim başıma gelmiş bir olaydır, siz sizin hakkınızı kontrattaki kadar savunmasanız bile, müşteriniz bundan gocunmayacak, işine geldiği anda “kontrat öyle – kontrat böyle” diye karşınıza çıkacaktır. Tabi ki bir kontrat varsa ortada, her iki tarafın da buna uyması gerekir, ama mesela bir ödemeyi onlar 1 ay geciktirmelerine rağmen (ki benim örneğimde 3-4 ay oldu bu süre) siz hala kontrat lafını ağzınıza almaya utanırken-çekinirken, onlar 1 gün geciken bir update’de “kontratımıza göre şöyle böyle” diyorlarsa o zaman, o kontrat aslında sadece sizi bağlayan bir tasmadan başka birşey olmaz haliyle.

Bugün Smashing Magazine’de “Müşteriniz Ödeme Yapmayı Reddederse Ne Yapacaksınız?” diye bir yazı okudum ve bu işi yapmış hemen herkes gibi kendi başıma gelen olayları hatırladım. Ne yazık ki, tasarım işi, bir çok müşteri için hala “iş” değildir. İşin uygulama kısmında adamlara “5000 adet katalog” verdiğiniz zaman, bir çok müşteri “eliyle tutabildiği bir mal aldığı” için belki sorun yaratmasa da, tasarım için fatura kesmek, kesebilmek bir çok ajans için bile hala bir sorundur. Üstünde 2 hafta uğraştığınız bir kurumsal kimlik çalışması, bazıları için “bir yazı yazdı, yanına bir kutu koydu, bir de bu kadar para istiyor” durumuna dönüşebilir. Siz müşterinizin firmasına gidip onların sunduğu hizmeti/ürünü 2 hafta bedava kullanmak isterseniz ama size deli gözüyle bakacaklardır.

İşin bu kısmı hakkında konuşmak aslında bu yazının amacı değil. Bununla ilgili şeyler okumak isterseniz Smashing Magazine’deki bahsettiğim yazıya bakabilirsiniz. Beni asıl ilgilendiren bu yazıda bir web tasarımcısı olarak alabileceğiniz en exterm önlem: Eğer paranızı alamayacağınızı düşünüyorsanız siteye bir KillSwitch eklemek! Siteyi CSS, php, ajax ya da flash ile yaparken, sitenin içine ekleyeceğiniz ufak bir kod ile siteyi dışarıdan kapatmanızı, ya da hayal gücünüze kalmış olarak her hangi bir başka siteye yönlendirmenizi, sağlayan bir formül bu killswitch hikayesi. Ftp erişiminiz varsa böyle birşeye gerek duymayabilirsiniz bile, ama ftp erişiminin olmadığı durumda veya şifresinin değiştirilmesi durumunda, sitenin kodu içine ekleyeceğiniz ufak bir fonksiyon dışarıdan bir server’dan bir remote procedure call ile siteyi kontrol edebilir ve istediğiniz an siteyi kapatabilirsiniz.Yada böyle bir uygulamayı yapabileceğiniz bir server’ınız yoksa, örneğin ödeme tarihinden 4 hafta sonra tarihi kontrol eden bir fonksiyon ekleyerek de aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

Bu tarz şeylerin yapılmasına olanak veren kodları hazırlamış elin oğlu. Mesela CSS için CSS KillSwitch , Ajax için Ajax Kill Switch , Php için php remote kill switch gibi sitelerden istediğiniz şeyi indirebilirsiniz.

Böyle bir uygulamada işin tabi ki bir de etik kısmı var. Sonuçta bu tarz bir uygulama ile sitenin içine, müşterinin haberi olmadan bir şey ekliyorsunuz ve bunu da daha sonra onu bir nevi tehdit etmek için yapıyorsunuz. Ve yukarıdaki sitelerin forumlarında bu tarz bir uygulamanın etik olmadığı ve asla başvurulmaması gerektiğini iddia eden okuyucular olmuş. Tabi ki kimse böyle bir durumla karşı karşıya kalmak istemez ve çözümün de bu kadar radikal olması tercih edilen bir şey olmaz. Ama düşündüğünüz zaman hayatımız böyle şeylerle dolu ve biz bunları zaten kabul etmiş durumdayız. Mesela telefon faturanızı ödemeyin bir süre. Tabi ki telefonunuzu kapatacaklardır. Aynı şey internet, elektrik, su ..vs için de geçerli. Dolayısı ile ben bunu uyguladığınız müşterinin zaten aslında bunu hak ettiğini düşünüyorum. Burda bahsettiğim şey asla 2 hafta gecikmiş bir ödeme ile ilgili değil tabi ki. Zaten böylesi gecikmeler neredeyse standart hale gelmiş durumda. Ama siz siteyi teslim etmişsiniz, 3 ay geçmiş, müşteri artık telefonunuzu bile açmıyor. Ne yapacaksınız ?

Reklamlar

Etiketler:, ,

About cenkozmercan

I do the things that I like to do and if 1 is good, 10 is a whole lot better.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: