Rezalet: İkbal Sucuk Carrefour Bursa

Türkiyeye yaklaşık 22-23 saat süren bir uçuştan sonra dönmüştüm. Bir de doğuya doğru gittiğim için hayatımdan ayrıca fazladan vakitler çalınmıştı. İstanbul’a indiğimde bir de 200kg’lik valizimle önce Yalova’ya sonra da ordan Bursa’ya, sonra da ordan evime gidecek takatim kalmamıştı. Dolayısı ile İstanbul’a inince bu sayfalara sıklıkla konuk olan evronas bey’in evinde 3-4 gün kalıp hem yıllardır görmediğim vatanıma alıştım, hem yolculuğun yorgunluğunu üzerimden attım hemde günde 3 öğün ikbal sucuk dönerden oluşan müthiş bir diete girdim.

Bakınız, benim düşünceme göre o ırk öyledir, bu ırk böyledir gibi genellemeler yapmak, genel olarak yanlış olsa da, bazı ırklardan olmanın bazı bonusları olduğu gerçeğini gözardı etmemeliyiz. Bence Türk olmanın en güzel yanı sucuk ve baklavadır. Bu kadar net söylüyorum bunu. Yıllarca hiç sucuk yiyemeden gavur ellerde yaşadıktan sonra da ülkeme dönünce ilk yaptığım şey durmadan sucuk yemek olmuştu bu yüzden. O günlerden kalan bir ikbal sucuk sempatim vardır.

…ve fakat bu satırları yazarken, ikbal sevgim bir nefrete dönüşmüştür artık sevgili okur. 1 saat kadar önce Bursa Carrefour’da “ne yesek ne yesek” diye karıcığımla bakınıyorduk. Ben 3-4 gündür dietsel şeyler, salata ve tavuk falan, yediğim için bugün kendime bir ziyafet vermeyi planlıyordum. Gittim ikbal’in karşısına baktım tepedeki levhalara. Bir menü dikkatimi çekti: İKBAL SPECIAL!

Görselde ortası bir öbek sucuk dönerin etrafında 2’ye bölünmüş yarım kangal sucuk, ve 2 adet de sucuk köfte duruyordu. Ve fakat bilirim ki, genelde bu resimde görünen şeyle gelen yemek arasında fark olur hep. Hemen adama sordum “Bu ikbal special’da neler var?”

Adam anlattı, pilav üstü sucuk döner, yarım kangal sucuk, 2 sucuk köfte ve kola. Cevap tatmin ediciydi, sadece ortadaki öbek sucuk döner aslında pilav kubbe etrafına koyulmuş (ve haliyle daha az olan) sucuk dönerden oluşuyordu. Fiyatı 16.50 TL olan bu seçim, diğer 2. en pahalı yemeğin 2 katı fiyatında olmasına rağmen kararımı vermiştim. Bir ikbal special alacaktım, eşim ise bir minik gibi sucuk atom istedi. Şimdi atom kavramı Bursa’ya özgü bir kavram(mış). Bunu büyükçe bir sandviç gibi düşünebilirsiniz eğer atom ne bilmiyorsanız. Herneyse, oturduk biz yemeği beklemeye başladık, bu sırada karım “sinemaya mı girsek acaba” dedi, ben “Iron Man 2 olur “dedim. Sinema fikrinden soğumuş olacak ki üstelemedi.

Daha sonra ikbal çalışanı ile göz göze geldim, tabağımı servise koymuş bana “sizin ki oldu” tarzı bakıyordu. Yerimden kalktım, tabağa doğru ilerledim. 4 günlük salata-tavuk ardından sucuklar beni bekliyordu hahahaha. Ve fakat tabağı görünce şok oldum. Resimde sucuk döner olan döner burda normal dönerdi, ve hatta normal döner bile değildi. Pek haz etmediğim CAĞ DÖNER  gibi, göbek göbek yağdan oluşuyordu. Normalde bu gibi durumlarda hakkımı arayamam. Utanır, sıkılır, uyuz olur ama yerime otururum. Ama konu sucuk olunca, çalışanla dialoğa girdim.

-Bu döner ne döneri?
-Tavuk döner abi.

Çalışan et döneri yağdan oluştuğu için tavuk döner sanmıştı resmen. Hiç o konuya girmedim, devam ettim.

-Şurdaki resimde bu döner sucuk döner değil mi?
-Abi special’da normal dönerde var.
-Tamam da ben bunu sordum az evvel, bana sucuk döner dediniz.

Bu esnada patron olduğunu sandığım sakallı dede araya girdi, döneri beğenmediysem onu sucuk döner ile değiştireceğini söyledi. “Olursa çok iyi olur valla” dedim. Ve masaya geri döndüm. Hemen karıma “bak olm hakkımı nasıl aradım gördün mü beni, resmen bir sosyal gibi konuştum adamlarla hahaa” diye caka sattım.

Birazdan ikimizin de yemeği geldi. Benim dönerim sucuk dönerle değiştirilmemiş, sadece diğer döner pilavın üstünden ayıklanmıştı. Bu beni tekrardan uyuz etti. Yarım kangal olacak sucuk ise 2ye değil herhalde 4’e falan yatay dilimlendiği için de incecik bişeydi. Sucuk köfte ise rezalet bir fabrikasyon köfte şeklinde tabakta duruyordu. Pilavdan bir çatal aldım ve masaya bir david lynch filminde ki gibi ağzımı “tükürmeden boşalttım”. Böyle bir pilav olamaz. Buzdolabında bile bu kadar soğuyamayacak pilav ve ÇALINMIŞ sucuk dönerim, bok gibi hazır köfte  yanında yenilebilecek tek şey olan incelmiş kangal sucuğa 16.5TL vermiştim. Bu esnada karım atomu açmış, içinde sucuk döner arıyordu. Ekmek döner oranı 1/100 olan atomuna acıdım, sucuk köftemi onun ekmek arasına koydum. Karım ısırıp, “bu köfte ne yaa” diye köfteden iğrendi.

Sonuçta carrefour ikbal rezil gibi bir yer arkadaşlar. Gitmeyin, paranızla rezil olmayın. Herif döneri değiştirecem diye döneri attı bana öyle geri verdi ya. Resman helal olsun, ya da dur, olmasın, haram olsun.

Hayatımda sucuk yiyip de böyle sinire keseceğim hiç aklıma gelmezdi valla. Düşündükçe sinirleniyorum.

 

Etiketler:, , ,

About cenkozmercan

I do the things that I like to do and if 1 is good, 10 is a whole lot better.

21 responses to “Rezalet: İkbal Sucuk Carrefour Bursa”

 1. İlker says :

  Cenk dostum sana katılıyorum.
  Hakikaten söylediğin mekan söylediğin gibi bir mekan.
  Ben davadan korktuğum için açık yazmak yerine seni onaylıyorum.
  Beğenmiyorum Carrefour İkbal’i.
  Çok pahalı ve gereksiz pahalı…
  Saygılarımla…

  • cenkozmercan says :

   ya pahalı ucuz ayrı, adama net bi şekilde soruyorum bu ikbal special’de ne var diye çünkü oradaki resme güvenmiyorum. adam anlatıyor sucuk döner diye, sonra sucuk döner vermiyor, sonra da ben onu değiştireyim diye olaya girip en son bütün döneri atıp bana pilav dayıyor….sonra da bu yazıyı okuyunca iş yerimi arayıp tehdit ediyor…mahkemeye verecekmiş.

   ilgiyle bekliyorum o mahkemeyi açıkçası.

 2. NEBAHAR says :

  İKBAL mangal sucuk aldım 1kg ankara Çagdaş Marketten .İgrenç bir sucuk verdigim paraya üzüldüm.Tavuketi ve soyaunu dolu.Böyle sucuktan başka herşeye mamüllerini ,kendilerine yedirmek lazım.Bir daha asla almayacagım.

  • cenkozmercan says :

   üstünde yazması lazım %100 dana falan diye aslında ona bakmadınız mı?
   ben namet alıyorum bi süredir memnunum :)

  • Bilge insan says :

   NEBAHAR
   15 TL’yede, 30 TL’yede İkbal sucuk var. Üstünde yazanları oku. Ucuzunu aldın içinden danamı çıkacak sandın? Hindi etli karışımnı alırsan herhalde tadı başka olacak. Ben her Afyondan geçişimde İkbalden sucuk alırım. 30 TL civarında şimdi. Paraya kıyacaksın gerçek sucuk alacaksın

 3. Anonim says :

  ikbal benim degişmez mekamın siz nereden bahsediyorsunuz :)

 4. Bilge insan says :

  cenkozmercan’ın DOMUZ YEME ALIŞKANLIĞI VARMIŞ DANA SUCUK GELİNCE ÇILDIRMIŞ.
  Yada 16.50’tlye önüne koca bir dana konulacağını zannediyormuş. Lan yavşak diğer büfelerde ucuz olan ne var?

  • cenkozmercan says :

   DOMUZ YEME ALIŞKANLIĞIM VARMIŞ!!!!

   Hahaha o kücük aklınla kendince laf sokuyorsun ya bana bu “domuz yiyen” tribinle…

   • n. zafer kurt says :

    bir yapılan hatayı ikbal sucuklarına mal etmek bence yanlış burda tartışılan konu sucuk kalitesi mi serviste yapılan hata mı bence burdaki hazırlamayla ılgılenen aşçı kardeşim işini biraz ciddiye almamış ikbal sucuk bence aşçı arkadaşımızı ön eğitimden geçirip bu işi görevlenebilir kanaatini belirtmelidir.maalesef insan kaynakları internet ortamında başvuruları iyi algılayamamaktadır. Bence buradak sorun eksik anlayışsız gelişigüzel eleman seçmek dir hayırlı güner

 5. salih says :

  bende ikbal sucuk aldım sanki sucuk yerine salam almışım tamamıyla rezalet

 6. Hakan Türkmen says :

  ikbali sucukmu sanıyorsunuz

 7. Anonim says :

  orospuluktan başka anasına benzemiş.

 8. Guardian says :

  Aradan Aylar Yıllar Geçmiş
  ve
  AFYONKARAHİSAR VALİLİĞİ
  İL GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ
  İkbal Isıl İşlem Görmüş Sucuklarında
  Sakadat Tespit Edildiğini Türk Kamuoyuna Açıklamıştır.

  Kimin Haklı, Kimin Haksız Olduğu Geçte Olsa Ortaya Çıkmıştır…
  Herkese Saygılar

  • Anonim says :

   İl Gıda Müdürlüğü o kadar yıl birşey tespit edemedi de bu adamlar bu sene mi sakadat karistirmayaya başlamış… Allah bilir daha neler vardır da basına sakadat diyerek yansıtılmıştır
   Büyük marketler yıllardır bu firmaya İkbal Gıda.ya ürün yaptırıp sattılar halka…
   kalite düşürmeden nasıl olurda başka firmadan ucuza mal satılır hiç mi düşünmüyor mu bu marketler…
   işte böyle ucuza mal yaptırdığınız firmaların yaptıkları ortada…
   Hiç kimse kaliteyi düşürmeden ucuza mal edemez…

   • Anonim says :

    Buradan İkbal Gıda sorumlularına soruyorum
    helal gıda belgeniz var
    haram-helal biliyorsunuz
    yıllardır HALKI kandırdınız peki HAKKI nasıl kandırmayı düşündünüz ki böyle bişeyler yaptınız…! sizin aklınıza şaşarım

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: