Bir Foto Photoshoplanmış mı Anlayalım: Forensics Metodu

Şimdi biraz geç de olsa Fringe’in son bölümünü seyrettim ve 2. sezonu bitti bu nadide dizinin. Gayet memnunum, ilk sezon bazı dingilsel bölümler olsa da 2. sezonda olay güzelleşti. Fringe ise bir nevi acayipsel olayların olduğu, ve FBI’ın gizli kapaklı çok acayip olayları araştırdığı, çok acayipsel bir dizi olduğu için hemen her türk erkeği gibi gaza geldim. Çocukken karate filmi seyredip filmden sonra karate yapardım, artık forenzik filmi seyredip filmden sonra forenzik yapıyorum. Demek ki insanlar değişmiyormuş, sadece aynı nehirde 2 defa yıkanamadığı için tribe giriyormuş!

İşte forenzik yapmak istiyorsanız sizde, mesela bir fotograf fotoşoplanmış mı yoksa fotoşoplanmamış mı diye merak ediyorsanız, hemen  o fotografı bir yere upload ederek başlıyorsunuz. Daha sonra http://errorlevelanalysis.com/ adresine gidip, bu fotografın URL’sini buraya yazıyorsunuz ve site de bu fotografı analiz ediyor ve analiz sonuçlarını sizlere bildiriyor.

Tabi aslında iş bu kadar basit değil. Çalışma prensibi olarak site, sizin upload ettiğiniz jpg’i tekrar kalitesini hafif düşürerek save ediyor ve jpg sıkıştırmalı bir format olduğu için her tekrar üstüne save etmede kalitesinde değişiklik oluyor, dolayısı ile bu yöntemin dayandığı metod da şu “bir forograflar birden fazla fotograf kullanılmışsa (başka fotodan parça apartıp ekleme flaan gibi), bunlar farklı sayıda kez üstüste save edilmiştir ve dolayısı ile jpg bozulma farkları olacaktır. Tabi ben hemen bu olayı test edeyim dedim ve aldım bir fotomu önce orjinalini sonrada üstünde oynama yaptığım halini upload edip test ettirdim.

Burada orjinal : http://errorlevelanalysis.com/permalink/be448ff/
Burda da fotoşoplu hali : http://errorlevelanalysis.com/permalink/576574a/

tabi fotograflardaki edge’ler (sınır yerleri) jpg damage’in en fazla olduğu yerler olduğu için oralar abarıyor yani fotograf bir nevi outline edilmiş gibi oluyor, ama mesela 2 foto arasında gözlere bakarsak farklı olduklarını görebiliyoruz, alındaki dragon ise bence bi boka dalalet olamıyor. dolayısı ile sadece tek foto olsa ne anlarız bu işten söylemek zor, o zaman bende Almanya’ya örovizyonu kazandıran “satellite” şarkısını söylerim. Yok siz söylemek istemezseniz aşağıdaki siteden bir olay yeri inceleme timi gibi forenzik yapın o vakit.

http://errorlevelanalysis.com/

Reklamlar

Etiketler:, ,

About cenkozmercan

I do the things that I like to do and if 1 is good, 10 is a whole lot better.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: