Rapidshare Yeni Politikası Üzerine…

Rapidshare son 1-2 senede çok kan kaybetti ve bence müşterilerini kaybetmek konusunda epey kararlı görünüyorlar. Bu sabah yazdığım yazıdan sonra yeni sistemlerini hemen test etmeye karar verdim ve download’ları kökledim bakalım  ne olacak diye.

İlk olarak bunu yapmak zorunda olmak bile saçma birşey, ama karmakarışık bir sistemle karşımıza çıktıkları için neyin ne olduğunu anlamak zorunda kalıyoruz. Ben de bakalım günlük rapids’ler bitince downloadlar mı durdurulacak yoksa otomatik olarak account’um üst pakete mi geçecek testi yaptım hemen. Tahmin ettiğim gibi üst pakete geçiş yaptım otomatik olarak.Yani bir gün ayarınız kaçarsa daha 290 günlük rapidshare’im var zannederken bir anda 75 günlük kaldığını öğrenebilirsiniz.

Herneyse ilk önce rapidshare’in yeni formatına bir bakalım.

Yani artık eskisi gibi rapidshare zamanlı bir satış yapmıyor. Aylık, yıllık account’lara son geldi. Onun yerine rapidshare “rapids” adı altına bir puan sistemi getiriyor ve bunları satıyor. Yukarıdaki tabloda bunların fiyatlarını görüyorsunuz. Peki sizin hala devam eden bir account’unuz varsa ne olacak? Onun içinde kalan günler rapids’e döndürülecek. Kalan hergün için 20 rapids’iniz olmuş olacak. Diyelim eski sistemle sizin account’unuzda daha 20 gün vardı, bu artık 20 gün değil, 400 rapids olmuş oldu. Yani aslında eski sistemin 1 günlük kotasını size rapids olarak döndürüyorlar çünkü bu da yeni sistemde rapidmedium denilen pakete tekabül ediyor. Yani siz limitini bilen bir insansanız, ve sürekli ne kadar limitim kaldı diye kontrol ediyorsanız, eski sistemin hemen hemen aynısı bir sistem sizi bekliyor, ama bir gün dalıp da kotanızı aşarsanız, sizi hemen bir üst pakete alıyorlar ve günlük rapids harcamanız da bir anda dramatik olarak artıyor. Bir de bu yeni rapids/gün ilişkisine bakalım.

Yukarıdaki tablodan anlıyoruz ki, günde 1 gigabyte’ın altında kaldığınız sürece günde sadece 4 rapids harcıyorsunuz. Ama 1 GB’ı aştığınız anda sizi üst pakete alıyorlar ve bir anda günde 20 rapids harcamaya başlıyorsunuz. 20GB’ı geçince tekrar üst pakete çıkıyorsunuz ve günde 78 rapid harcıyorsunuz.

Eski sistemin limitlerini düşündüğünüz zaman, herşeye dikkat ettiğiniz sürece, günlük 5 GB’ı aşmayarak devam etmeniz mümkün tabi. Ama rapidshare neden bu sisteme geçiyor o zaman diye merak etmemek elde değil. Rapidshare’in burda müşteriyi kucaklara çekmek için 2 noktaya odaklandığını görüyoruz. Bunlardan birincisi, çoğu insan işi gücü bırakıp bunu takip etmiyor, elde hesap makinesi ile, bende 567MB var, şimdi 349 daha geliyor etti mi sana 916MB falan diye kasmıyor kendini, ve 1 gigabyte’ı geçer geçmez ÇAT diye üst pakete geçiyor ve günde 4 rapids harcıyorum derken bir anda günde 20 rapids harcıyor. Üstelik sadece 1.1 GB indirseniz bile 20 rapids harcıyorsunuz.

Rapidshare’in 2. kucaklara çekme taktiğide yukarıdaki son cümlede gizli. Mesela siz bir üst pakete geçtiniz, bunun farkında değilseniz, zaten o limitlerde download yapmayacaksınız. Yani 1.1 GB indirdin, aynı 5 GB indirmiş gibi fiyatlandırılıyorsunuz. Hele hele bir aymazlık yapıp günlük 20GB’yi geçerseniz bir anda günlük 78 rapids yemeye başlıyorsunuz.

Hemen kendi account’um üzerinden bir hesap yapayım size. Benim kalan günlerim 5900 küsür bir rapids’e çevirildi. Yani ben 1. paketten gidersem ve günlük downloadlarımı 1 GB’ın altınta tutmayı başarırsam, 1475 gün rapidshare kullanabilirim. Ama zaten bunu aştım bile bu yazı yazmak için :P, yani 2. pakete geçtim ve şu anda günlük 20 rapids yiyorum, ki bu da 295 gün’e tekabül ediyor. Hadi diyelim yarın bigün daldım, (ki iş yerinde de 2-3 kişide var bu account, çoğu rapid account’u da böyle 2-3 kişi tarafında kullanılıyor) ve 20 gigabyte’ı geçtim, bir anda 78 rapid yerken benim 5900 rapids bana 75 gün dayanıyor. Yani 1475 günden 75 güne KLİPS diye inebilirsiniz ve farkına da varmazsanız, bir buzdağının görünen kısmı gibi eriyip gidebilir rapidshare’iniz.

Sonuçta olanlar bundan ibaret. Rapidshare kullanmak dikkat, hesap/kitap gerektiren bir hale bürünüyor ve rapidshare dalgınlığınızı, ya da ilgisizliğinizi bir anda sizi kucaklara alarak ödetiyor size. Diyebilirsiniz ki, ulan zaten bir sürü sistem böyle, sizin iptal etmemeniz, dikkat etmemeniz üzerine sizi kucaklara almakla ilgili. Evet doğru farklı pazarlama taktikleri böyle yok rapidpoints, yok rapids, yok bilmemne diye işi olduğundan da karışık gösterip farkına varamayanları kucaklamaya yönelik ama bundan mutlu mu olmalıyım yani? Ne güzel yaptın rapid mi demeliyim?

Haaa bu arada işin uploader’ları ilgilendiren kısmına hiç dokunmadım onun da farkındayım, ama o iş beni aşıyor. Zaten dikkat edilirse görülüyor ki mevcut sistem asıl upload yapanlara koyuyor. Diyelim bir arşiviniz var, atıyorum 1 TB’lık da upload’ınız var, bu size günde 449 rapid olarak giriyor ve mesela benim account üzerinden hesaplarsak yine 5900/449=13 olarak, 1 yıllığına aldığım account 13 günde bitiyor. Ki rapidshare’in bunu yapması inanılmaz salakça geliyor bana çünkü böyle siteler için asıl önemli kısım uploadlar ve kullanım sıklığı.

Bu tür hizmet veren megaupload, easyshare, netload, hotfile, depositfiles, falan gibi onlarca site var ve bunların arasında en çok kullanılan olmak önemli çünkü size para verip account alan insanların çoğunun download’cu olduğunu düşünürsek, onların da en sık kullanılan yerlerden account alacağını anlamak için deha olmaya gerek yok. Örneğin bugün ben kalkıp rapidshare ve hotfile haricinde bir account almayı garip görüyorum çünkü bir sürü yerde paylaşılan linkler bunlar. Ama özellikle son 1 senenin gidişatını gözönüne alırsak hotfile hızla 2.liğe çıktığı bu yarışa, rapidshare’in son saçmalaması üzerine kısa zamanda 1.’liğe çıkacaktır diye inanıyorum. Günlük kota limitinin olmaması hotfile’ı zaten bir süredir en favori site haline getirmiş durumda. Hatta son zamanlarda sadece rapidshare linkleri veren bloglarda bile hotfile da görüyorum. Bunlarda da tahmin ediyorum  rapid daha da gerileyecektir son saçmalamasından sonra. Gelecek 1-2 ay içinde bu olay daha da netleşecektir.

Reklamlar

Etiketler:, ,

About cenkozmercan

I do the things that I like to do and if 1 is good, 10 is a whole lot better.

12 responses to “Rapidshare Yeni Politikası Üzerine…”

 1. evronas says :

  Sayın cenkoloz bey, açıklamalar fena olmamış. Tutarlı bir yaklaşımla sistemi açıklamışsınız.

  Kucağa oturtmada en önemli nokta, insanların rapid ile dosya indirirken siteye girme ihtiyacı olmaması. Milyarlarca rapid kullanıcısı ne limit biliyor, ne limit olduğunu biliyor ne de gece 3 sabah 11 arası (tr saati ile) çektiğinin %10unun limitine yansıdığını biliyor.

  Peki rapid upload edenlere nasıl yansıyor? Açıkladığınız üzere 1tb’lik accountlar (ki ust limit bu idi bir account icin, ya da 10.000 dosya) ele almis durumda. Hayir bende 10 adet account var ve mostlyseries’in tamami 9 tb civari tutmakta.

  Yaptiginiz hesaba donerek gunluk 449 rapids uzerinden 10 tane hesabi koydunuz mu eder size 4.490 rapids. Peki rapidpoint olayini kaldirarak hesabi belese uzatma opsiyonunu da kaldiran rapidshare uploaderlarin nasil yasamasini bekliyor? Beklemiyor tabii ki, 5.000 rapids’i 50 EUR’ya satiyor ve bana diyor ki eger dosyalarini benim gibi ustun ve lider hosting sirketinde tutacak isen, ayda 1.500 EUR toslayacaksin. Digerleri ayda 1.500 EUR para dagitirken rapid neden bunu talep ediyor?

  Cevap basit, piyasa payını azaltarak zaman içinde ortamdan çekip gitmek. Bu tip üyelikli servislerin kendilerini imha etmek istediğinde (şirketi kapatmak diyelim) yapması gereken ilk şey müşteriyi uzaklaştırıp operasyonu ufaltmak. Yaptıkları tam olarak da budur. Hiçbir şekilde uploader kalması mümkün değil bugünkü şartlarda. Bunun yanında “new premium zone” adı altında aylardır forse ettiği iğrenç ve kullanışsız arayüz ile dosya hakimiyetini de sıfıra indirmiş durumdalar.

  Netice itibarı ile ben hesaplarımı halihazırda birikmiş puanlarla biraz uzattım ama 1 aydan fazla dayanmayacak bu rapidshare dosyaları (tüm hesaplarım günde 449 rapids yiyor ve her ne kadar 1.2 tb limit veriyorum dese de rapid, limit aslında 10.000 dosya ve benim durumda 900gb oluyor, 1.2 tb olsa hesapları birleştirip biraz daha dayanmalarını sağlayabilirdim). 3 yıldır biriktirdiğim, 256kbit ul hızı ile başlayıp ttnet’in hız devriminden sonra 1mbit olarak devam ettiğim ul macerası en azından rapidshare için son bulmuş durumda. Hatta son bulmakla kalmayıp 3 yılda birikeni 30 günde harcayarak tarihe gömüyoruz.

  Küfürleri size bırakıyorum cözmercan. Allah ne verdiyse hadi bakalım..

 2. cenkozmercan says :

  yani bundan farklı bir açıklama zaten mantıksız gözüküyor. herifler paraları indirdik, herkesi soğutup kendimizden uzaklaştıralım da sonra şirketi kaparken minimum mahkeme ile uğraşalım tribi.

  bu arada yeni arayüzün iğrençliği konusunda size hakvermeden edemiyorum.

  ayrıca az evvel yeni sistemde şunu gördüm:

  1) herhangi bir gün içinde peketinin download limitini aşarsan otomatik olarak üst pakete geçiyorsun.
  2) çoğu kişi bunu yaptığının bile farkına varmıyor
  3) 1 gün sonra günlük olarak, önceki gün aştığın paketten rapids yiyorsun otomatik olarak.
  4) bunu önlemek için günlük download’ını yaptıktan sonra, artık bugün rapid’le işim kalmadı diyince yani, arayüzün bir yerlerinde gizlenmiş paketinin durumu ile ilgili bir şey var, ordan yine minimum’u seçmelisin ki, o gün hiç download yapmasan bile otomatik olarak arttırılmış paketin puanların gitmesin diye.

  ne küfür edeyim abi ben bunlara. ağızlarına sıçmadan mısır yiyip su içtiğim itleri bunlar. o yani.

  sana kolay gelsin,

  pete&pete’i indirdim ilk bu sabah :D

 3. evronas says :

  son yazdığınız maddelere ek olarak bir de şunu ekleyelim. adamlar üst pakete geçiriyorlar seni otomatik olarak (benim durumda 449luk pakede), ondan sonra da mail atıyorlar. hoop birader çok abarttın bu hızla gidersen rapids’in 1.49 günde tükenecek ve tüm dosyaların derhal silinecek. eğer dosyalarını kaybetmek istemiyorsan fırla burdan dükkana kendine hemen galon galon rapids al. altına da imza atmışlar rapidshare account expire watchdog team diye. nasıl tokat manyağı yapardım o maili okuduğumda bir isviçreli olsa civarımda, oy oy.

  zaten o maillerle uyandım olaya, de ki ben şu 2 gün internetten uzak kalaydım. hesapların yarısı sıfırlanmış olacaktı. hani böyle de plansız programsız insanlar bunlar. dün gündüz halen aylık/yıllık account satıyorlardı bu sisteme geçmelerine rağmen.

  yatacak yerleri yok be..

 4. evronas says :

  Cent bey, rapidshare çarketti ve eski kurallar ile (60 days inactivity rule) dosya barindirmak icin artik rapidsleri bayilmaniz gerekmiyor. ha bir kazanci yok ama en azindan dosyalar silinmeyecek ve hesaplar kapatilmayacak rapid tarafindan. Ama onceki gibi 60 gun cekilmeyen dosya otomatik olarak silinecek. Yani site yasayacak diyelim. Yavas cekin yorulmayin.

 5. amedaus_20 says :

  peki hocam hesapta bulunan extra kotalara ne oluyor onlar kullanılmaya devam ediyormu

 6. 1NCADEM.TR says :

  Yaklaşık 4 yıldır rapidden ekmek yiyen birisiydim son sistem resmen ocağımıza incir agacı dıktı ayda 100 euro 150 euro server masrafları vız gelırdı aylık 2000 lıra ıle 4000 lıra arası bır tatlı kazancım vardı ayrıca aldıgım eurolarda cabasıydı cok tatlıydı be gencler herkez hotfıle dıger fıle hostınglere alternatıf verırken ben dırekt rapıde verıyodum hatta ıkı gunde fıle sılmesıne karsın rapıde yukluyordum uploander cok dehsettı ftp yanında hak getıre arkadaslar ftp upload nedırkı rapıd uploander yanında genellıkle porno fılm yuklerdım bellı baslı adult forumlarına atarda lınk basna fılm gunde bın ıkı bın downloand alırdı tatlı gunlerdı tatlı ve rapıd sahare sıstemını degıstırdı ve resmen ekmegımızı elımızden aldı ben cok etkılendım cok guzel mugazzam yan gelır degıl ana gelırımdı rapıdden kazandıgım para hotfıle haftada 15 doları zor alırken gunde bır kac saatte 100 tl cebe ındırıyoduk kım takardı hotfıle degılmı ben bır uploader gozunden bakıyorum olaya ama oyle evınde bır mbıt hızla upload degıl bızımkısı 100 mbıt ıle 1 gbıt hızında uploadlar tabıkı yuksek malıyetlı makınalar gerekıyordu ama o kazanc o malıyetsız sıfır masrafsız kazanc o server ucretlerını cerez halıne getırıyodu

  sımdı ıse elınden evı alınmıs bır ınsan gıbıyım son bır kac aydır baska fıle serverları denedım easy share denım dedım 2 terebayt upload yaptım 4 dolardayım hala :) hotfıle keza oyle hotfıle ıs bıtmıs boyuna fıle sılıp duruyor verdıgı haftada 20 dolar easy share fıleserve hotfıle letıtbıt ve dıgerlerı hepsı toplansa bı rapıd share edemezdı arkadaslar rapıdı adam eden nedır bılıyormusunuz uploader mugazzam odedıgı odeme ıdı rapıdde ne vardı puanlarla premıum acma bakın yıne o devam etseydı rapıd bırakılmazdı ama rapıd share bızı bıraktı bız onu degıl sonucta bu server su yakmıyor ya degılmı su an bır uploader olarak rapıdın odul sıtemı dısındakı hıc bır sıteden adama hayır gelmez bır keepfıle var aynı rapıd gıbı ama oda guvenılırmı bellı degıl sadece x7.to 300 euro kaptırdım gerısını sız dusunun arkadaslar rapıd pıyasada durust calısıan bır fırma ıdı ben letıtbıt nerden baksanız ıkı terebayt adult ekledım kazandıgım para 3,5 dolar bu paralara upload yapmaya server gırmeye degmez arkadaslar ayrıca letıtbıt soyle bır sıstem var cogu bılmez bunu dıyelım sen fıle yukledın ancak senın fıle downloand yaptırmaz gıder serverında hangı server hızlı ıse ordakı baskasının fıle sana ındırtır yada onune bı ton fıle sunar yanı sen yuklesende kendı dolandırıcı sıstemındekı kendı yukledıgı fıle ındırtır sende bekle dur letıtbıt bana odeme yapacak

  ben su an uploaderlıgı bıraktım yasama olayımız bıttı yakında buyuk dosyaları yabncılardan baska kımsede bulamıcanız gercı benım torrentlecch var orası rapıde bın basacak bıyer mafıa 2 3 saatte ındırdım gerısını sız dusunun

  ben alısanın dısında yaptım ve 10 larca terabayt fıle olan hesaplarımı bır bır banlattım yada sılıyorum dosyları bana yar olmayan kımseye olmasın

  su an rapıd pıyasadan cekılme pesınde hanı ıflası gelen sırket malları ufaktan elden cıkarır ya rapıdde aynen oyle ufaktan ufaga rapıd kuculuyor bunuda uploader porogramını kullanımaz hale getırmesıyle oldu yenı yayınladıgı uploader programı sunuclarda uzak masa ustu ıslemı yapanlar ıcın cok kasan bır program kımse kurmuyor zaten ayrıca lınk almak olum sayfadan lınklerı tek tek almak vakıt kaybı yanı yukarda bı delıkanlı demıs bılınerek yapılan bır ıslem aynen oyle bılınerek yapılmıs ve bılınclı cunku lınewıre basına gelen rapıdshare basına gelmesınden korkanlar sırketı kucultup pasıf fıle hostıng halıne getırmek ıstıyorlar almanyada 50 mılyon euro tazmınatı cabası amerıkadakı mahkemeyı kaybetmesı gıbı pek cok karar telıfcılerın zaferı korsanların kaybedısı gıbı oldu ve bır dev daha yok olacak nasıl kaza yok oldu mybıttorrents bıtırdıler rapıdıde bıtırıyolar artık rapıdı bulamak cok zor hotfıle var downloand ıcın turkıyedekıler ıcın hotfıle guzel ama uploaderlık oldu arkadaslar cok paranız olur vıp payasım yaparsınız uzun vadelıdır oda yanı anlıcanı fıle tıcaretın tarıhe gomuluyor yapan yokmu adam zevkıne alıyor bır kac ay vps yapıyor ama zevkıne oldugu ıcın hıc bır anlamı yok

  konuyu sunan ve yorumlarda bulunan genclere tesekkurler

  1NCADEM.TR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: