Ultra Önemli Dev Anket Sonuçlandı & Lost’un Finali için Konuşma Zamanı! & Ben de Bir Lost Yazabilirim Lan

Biz süre önce ki tam olarak, net bir biçimde, hataya yer vermeksizin, tongaya düşmemecesine, kul hakkı yemekten kaçınırca söyliyim, ne zaman olduğunu hatırlamıyorum, bir anket başlatmış ve Sayid hakkında bir soru sormuş idim desem, buna hayali ihracat diyemeyiz.

Soru şu idi: “Sizce sayid cerrah’ın durumu nedir?”
Cevaplar ise : “a) İçine siyah duman kaçtı, katli vaciptir.
b) Sadece abdesti kaçtı, bir teyemmüm ile yola devam etmelidir.” olarak sıralanmıştı

Okurlarımızın ultrasonik katılımı ile 9 a şıkkı, 5 b şıkkı ve 13 c şıkkıkarşımıza çıkan sonuçlar olarak göze çarpan bişey varsa, bunu rabarba yapmak için kullanmayın. İyi düşünün, bir şeyi içinizden gelerek, isteyerek yapın, plan yapın, ki bir işin %50’si plandır derler. Bazı diğer kültürler ise bir işe başlamak %50’sini bitirmektir derler. Bu verileri kim nasıl ölçmüş diye soramayacağım, israr etmeyin. Ama bir şey soracağım, evet:

İlk kez lamba’nın cin’i olayını duyunca, 3 hak olayında şu aklıma geldi. Bu cin herşeyi yapıyorsa, ilk hak olarak 1.000.001 hak isteyin. Sonra 1.000.003 hakkınız kalacak. O zaman yer gök hak olur ve her aklına geldiğinde hakkını kullanırsın, hem verilmiş hak geri alınmaz, hakkaniyetli olanı da bu değil mi. Yukarıda soracağım soru da bununla ilgili?

“Bu Alaaddin, niye bunu yapmıyor?”

Şimdi, anketten çıkan “sadece abdesti kaçtı…” cevabını doğru kabul edebiliriz. Yani Lost’ta gerçekten böyle oldu. Bir an için abdesti kaçan sayid oğlumuz, yoldan saptı, doğrusu şaştı, şaftı kaydı ve 1 kez öldü. Daha sonra Desmond’ı öldürmeye kuyuya gitti, orda Desmond’ı öldürmedi ve kamera çekmez iken bir teyemmüm aldı. Ve yola devam etti ki, dizinin sonunda dinamitleri alıp, arkadaşlarını kurtararak ne kadar delikanlı bir hint asıllı ingiliz oyuncu olduğunu kanıtladı. Yok eğer kanıtlayamadı diyen varsa, gitsin libor+2’den 2 senelik bir swap yada opsiyon yapsın. Yok keynes’çi monateristse ise avokado yesin. Weblen mallarından kaçınsın, Taylor’un sözünden çıkmadan aynı minimal işi sürekli yapsın ve mola verince de kırbaçlansın. Yok lan resmen abarttım. Kusura balmayın. Bunlar olmasın. Ama şu olsun mesela “Kişiye ctrl-z penaltısı verilsin ve 1 gün boyunca undo yapamaz hale getirilsin.”

Evet Sayid kendini feda etti ama tek fedakarlık yapan o muydu? Değildi tabi. Biz de diziyi yıllardır izleyerek kendimizi feda etmedik mi? Kara duman da ne lan, olm o heykel ne ya dev gibi, michael’in oğlunun ne özelliği var, jakob da kim bilader, yau bu yaşlanmayan eleman ne ayak, sayılar ne anlama geliyor, lan şu arkadaki jack’in babası değil mi? x 1241 soru ile uykusuz geceler geçirmedik mi? Evet geçirdik. Peki yapımcılar ne yaptı? Onlar da bize geçirdiler. Finalden tatmin olamamışlarla bir yürek olan tarafım diyor ki:

Lan bu muydu yani? Bir bok açıklamadan bitirdiler diziyi resmen. Yıllarca yemişler bizi resmen. Böyle diziyi ben de yazarım olm lan. Cevabını vermeyeceğin, ilginç, merak ettiren bir takım olaylar olacak yani. Tek olay bu. Dur bak yazıyorum:

Dizi İsmi: Sismik

2042 yılında Antartika’ya gitmiş olan 57 adet bilim adamı vardır, ki aslında bazıları bilim adamı değildir. Yani aşçısı, çaycısı, hademe falan da var. Bunlar bir takım araştırmalar yapmaktadırlar. Pilot bölümünün 12. dakikasında 2 bilim adamı, bunlar erkek ve dişi olarak uzayda kütle kaplıyorlar, dışarıda öpüşme amaçlı sosyal iletişime geçmek üzeredirler ki, bir ses duyarlar, kız da der ki “aney bu ses aynen büyük büyük annemin anlattığı kızılderili hikayesine benziyor. tahminim yakın zamanda açıklanamayan, garip bazı yaratıklar tarafından pusuya düşürülecek ve beynimizin yıkanmasına sebebiyet vereceğiz”. Oğlan da der ki “ya janine, ne bu trip? Yaratık falan olur mu gerçek hayatta” demesine mükteakip insan boyutlarında ama tam net olarak göremediğimiz bir kişi, ortaya çıkıp abidik gubidik bişiler fısıldar” Bizimkiler ne oluyor falan derken, bir dinazor gibi bir yaratık uçarak gelip bıdıklarıyla bu ikisini de flipsfilişeeyv diye kapar. Değişik adam “berraago dominus das kapitalus” diye fısıldar. Ba ba ba ba dar alanda atıyorum götten ha :D

Sonra bu elemanlar bulunur ama konuşmazlar hiç falan, arada bi iki kelime edip ilerki bölümleri şenlendirebilirler. Daha sonra bu olaydan 2-3 kere daha olur. Ve pilot helecan dolu bitirilir. Kaldı mı sana 49 kişi aklı selim.

2.Bölüm bir deney esnasında olur ve açıklanamaz sonuçlar elde edilir. Mesela bir taşı karbon testi bilmem ne ile yaşını ölçerler, 234555232221241254813593 yaşından gün almış olduğunu tespit ederler. Vay baboy bu dünyadan eski nasıl olur derler, sen zaten burdan sonra uzaylı tribine bağlatırsın seyirciyi 1-2 bölüm. Sonra ama çıkarmalısın uzaylı tribinden yoksa sıkar. Sonra 1-2 bölüm kızılderli tribe yaparsın mesela. Ordan ilk kızın kızılderili menşeine gönderme yaparsın. Sonra 6. bölümde bunlar ana kıta ile görüşmeleri kopar bunlar da lan biz gel geri bir ekip yollayalım ki, onlar ne oluyor öğrensin derler. Bu esnada geri dönüşü sağlayacak olan helikoptere bir sabotaj olur, kim yaptı lan bunu, 2-3 bölüm bunları birbirlerinden şüphelendir ama araya hep bu ne ayak dedirtçek şeyler sok. Mesela birisi çocukken sahip olduğu bir kolyeyi başkasının taktığını görüyor, bunu nerden buldun diyor, o da diyor ki “aaaaa be ne ya, ben bunu bilmiyorum, taktığımı da hatırlamıyorum”. Sonra eski resimlere bakar hep bu kolyeyi takıyormuş bu. Al işte, nedir lan bu kolye diye düşünsün millet, açıklaya gerek yok pffff.

10. bölümde falan bunlardan 4 kişi ana kıtaya gider bi bakar ama aaaa, ana kıta yok lan. Zaman taş devri olmuş. Vay babou diye bunlar geri dönmeye çalışırlar. Sonra bi ara bi gemi görürler, helikopter ile buna yetişirler bi bakarlar gemi boşmuş. Bunlar bu gemi ile geri döner antartikaya. Herkes şaşırır falan ne yani zamanda geri mi gittik diye? Bu esnada tanımlanamayan bir cisim radarda belirir ve bunlara yakın bir yere düşer. Bi bakarlar içinden Yuri Gagarin çıkar bunun. Bunu çıkartırlar kapsülden ağır yaralı “Higgs bozonu tanrı parçacığı değil” der ve ölür. Al işte paso uydur uydur ipe diz.

Sonra ilk yaratıkla karşılaşan adam kendine gelir uyuduğu gün adedinde kumanyayı yemeği arzu ettiğini söyler ve rüyasında dünyanın taş devrine gittiğini gördüğünü sözlerine ekler. Sonra 1-2 bölüm bu adam rüyasında ne görürse o olaylar gerçek olur. Hatta olmuş olarları bile resetleme gücüne sahiptir artık o. Vay açıklanamayan hadiseye bak be.

Sonuç olarak açıklamak kaygın yoksa merak uyandıran dizi yazma olayının tillahını yaparım valla.

Herifler 4,8,15,16,23,42 diye imanımızı gevrettiler, ama sonu ne oldu: TINNNNN Ki bu büyük olaylardan bin tane ufak olayı es geçtiler adamlar yukarıdaki kolye hikayesi gibi, aradan bin tane garip ufak olay oldu, kaldı öyle ne olduğu belli olmadan.

O yüzden Lost finali boktan oldu diyorum. Ayrıca tekrar seyredilebilirlik de fazla yok bence. Olacak olayların açıklanmayacağını bilerek seyretmek olayı öldürür. Ayrıca hiç seyretmemiş insanlar bile bir şekilde sonunu öğrendiler ve sıfırdan başlamak isteseler onlar da sonunda açıklanmayacağını bildikleri şeyleri taklamazlar yani.

Ama bir diğer tarafımda da diyor ki, zaten nasıl açıklasınlar bilader? Bir insan nasıl siyah dumana dönüşür? Bir su içip nasıl jakob olursun? Yok yani açıklaması böyle şeylerin olamaz da. Gerçi biraz daha özen gösterilmeliymiş diye düşünüyorum. Yani suyu içiyor ve güçlere kavuşuyor, ne lan bu? Bişi olsun yani. O yüzden diziyi seyrederken aldığım zevki, her hafta beklemeyi ve “bugün lost günü” hissini hatırlayıp seviyorum diziyi.

Yanlız son 5 dakika olayı çok kötü batırıyor. O “biz hepimiz öldük aslında eeüeüeehee” olayı o kadar kötü oldu ki. Neydi yani o alternatif evrende bunların hepsi ölümüydü? Ne salakça. Ayrıca ilk tahminlerden biriydi bu “araf” olayı. Yapımcılar sürekli reddettiler arafla alakası yok diye ve arafla bitirdiler. Bu kısım çok rezilce bence.

Biraz yazdım galiba ama sonuç olarak lost bir fenomendi, biraz tırt bitti diye bağlıyorum.

Reklamlar

Etiketler:, , ,

About cenkozmercan

I do the things that I like to do and if 1 is good, 10 is a whole lot better.

3 responses to “Ultra Önemli Dev Anket Sonuçlandı & Lost’un Finali için Konuşma Zamanı! & Ben de Bir Lost Yazabilirim Lan”

 1. canan says :

  ben bu senaryoyu okurken hiç olmazsa güldüm eğlendim ama lost’ta öyle mi? kasılıp kaldığımızla kaldık, bi kere olsun kahkaha attım mı? atmadım. ayrıca senaryoya bi de şeypşifting hadisesi eklemezseniz hatırım kalır cenk bey.

  • cenkozmercan says :

   sorun yok, hafıza silen bir uzaylı bir mistik kızılderili menşeiili olduğunu sandığımız şey her türlü şekil alır. hatta mesela şu olsun:
   bir takım gürültüler olur, bi bakarız bu ne üdüğü belirsin şey bir deney odasında falandır, içeri bilim adamları girerken bu kendini 1 kutu sprite’a dönüştürür. sonra gürültüye gelen bilimadamlarından biri alır bu sprite’ı içer bölüm böyle biter. ba ba ba ba mistikliğe, garipliğe, “aaa acaba bi dahaki bölüm ne olacak yaa??” olayına gel. :D

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: