Smart Denen Araba’nın Oldukça Smart Reklamları

Daha önce, hangi yazıda olduğunu tam hatırlamasam da, arabalarla ilişkimin 2 basamaktan oluştuğundan dem vurmuştum ve demiştim ki, araba dediğin 1) gitsin, 2)kliması soğutsun.

Tabi tüketim toplumunda bir sürü ekstra şeyleri eklerler ürünlere ki, daha da satsın bunlar. Şimdi konudan tam kopuk olmasa da biraz kopuk bir şey yazma zamanı.

Bakın bazı insanların rolex saat, ya da markasını bilmediğim ama yine de çok pahalı saatler aldığını biliyoruz. Bir saate kalkıp 15.000 döler dolar veren insan doğumlular var falan. Bu kimselere bir tavsiye vereyim: Araba alın, hem sürersiniz, hem onun da saati var. Genel de teyp/cd çaların falan oralarda olur dikkat etmediyseniz daha önce diye söylüyorum.

Konumuza dönelim. Ürünlere yeni özellikler katarak, ürün farklılaşmasına giden şirketler bunu pazarlama amaçlı yaparlar. Eklenebilecek şeylerden birisi ise eksi büyüklüktür. Yani birşey ekleyecek ürününe pazarlamacı, ama bunu eksi parantezinde yapıyor ve eksi büyüklük ekleyerek arabanın boyunu ufaltıyor. İşte smart arabalar bu işin ağa babasıdır. Böyle “ayy ne şirin” tribine giden ürünler, son 10 yılın reklamcılık trendi olan “beyne değil kalbe yönel eşek gözlüm” yolunun yolcularıdır işte. Biz de bakıyoruz, araba benim çorabım kadar, 2 koltuk falan “bunun içine 25 kilo pandizot koyamam ama ayyy ne şirin” diye alıyoruz, hatta yer kaplamıyor diye 2 tane alıyoruz değil mi? Bence değil gerçi ama olsun, güzel kampanyaları var bu abilerin, ki yazının sonunda da yazının konusuna gelmiş oldum. Buyrun siz de gelin.

Reklamlar

Etiketler:, , ,

About cenkozmercan

I do the things that I like to do and if 1 is good, 10 is a whole lot better.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: