Kimler Websitesi Yapıyor: Demografik Özellikler…

Geçenlerde denk geldiğim bir araştırmanın sonuçları gösteriyor ki, interneti yapan insanlar farklı etnik gruplardan, farklı yaşlarda, farklı eğitimlerden geçmiş, ve farklı şöyle farklı böyle diye devam edebileceğim bir liste oluşturarak ortaya çıkıyorlar.

Yukarıdaki cümle o kadar lüzümsuz ki, hemen hemen her meslek için kullanılabilir, mesela natırlar farklı yaşlarda, farklı etnik background’lardan …vs hehe

Yavşama eğilimindeyim de ondan böyle oluyor yoksa böyle ciddi yazıları, şu şöyle olmuş, bu böyle olmuş, eliza laboratuarlarında yapılan testlere göre kaynağı saç derisiymiş falan bayıyor beni de…

Link vericem o yüzden websitesi yapan insanlar ile ilgili 2009 yılında yapılan, yaklaşık 30.000 kişilik bir örnek grup tarafından cevaplandırılan anketlere göre ortaya çıkan sonuçları oradan ayrıntılı olarak görebilirsiniz ama benim en çok dikkatimi çeken veriler şunlar oldu. İnternetlerin %24 freelance insanlar tarafından yapılıyor, sadece %16’sı bu konuda eğitim görmüş ve %36’sı bu konuya yakın konularda eğitim görmüş, %56’sı üniversite mezunu ve yaklaşık %83’ü erkek. Ayrıca ilginç istatistiklerden birisi de en popüler 2. ünvan (titr diye bir laf var ya, olm o laf nedir ya, title’ın sezeryanla türkçeleştirilmesi midir yoksa alla alla) “other” yani “diğer”, yani webi yapan insanların 1/4’ü webmaster, developer, programmer falan gibi ünvanlara sahip değiller, onlar başka işlerden insanlar…Buradan da bu mesleğin aslında hala tam olarak oturmadığını anlıyoruz, yani düşünsenize kim et satıyor diye bir soru olsa, kasap, market, çiftci falan gibi cevaplar %95’i en azından kapsar, “diğer” diye bir cevap çıkmaz :D

Herneyse, cevapların %51 ABD, %10 İngiltere, %6 Kanada’dan geldiğini düşünürsek Türkiyede kim websitesi yapıyor ünvanlarında internet cafe’de takılan genç, köşedeki vcd dükkanı, mahalle kırtasiyecisi, template monster’dan indirdiği template’i millete kakalayan üniversite öğrencisi falan da epey bi yüzdeye oynar herhalde.

Daha fazla yorum yapmadan, ya da dur ya yapayım bak 1-2 yorum daha. Ama konu ile ilgili olma garantisi vermiyorum. Mesela Mesut Özil Almanya’yı seçti diye o kadar da suçlanamaz, ama kalkıp babası “Mesut ne yaptı da böyle yuhlandı?” falan diye soru sorursa, dikkat etsin o sorunun cevabı vardır. Verirler o cevabı adama. O yüzden bence soru falan sormasın yani. Cevabı da şudur o sorunun : Kişisel çıkarları için Türk milli takımı yerine, Alman milli takımını seçti. Bu kadar basit. Bir diğer yorumum ise yoğurtların kaymaksız olanları ile ilgili ki, ben onları seviyorum. Hayatta sevdiğim yararlı az besinden olan yoğurdun kaymaksızını açınca ne kadar net ne kadar güzel gözüküyor. Belki de sabah kalkıp yüzümüzü yoğurtla yıkamalıyız…Lan ben bunu deneyecem galiba.

Burada da bahsi geçen araştırma var diye yazayım da linkin ne olduğu belli olsun, yoksa şimdi münir özkul falan yazsam nereye gidiyor bu link anlaşılması zor olurdu diye böyle yazıyorum onu da belirteyim.

Reklamlar

Etiketler:, , , , , ,

About cenkozmercan

I do the things that I like to do and if 1 is good, 10 is a whole lot better.

4 responses to “Kimler Websitesi Yapıyor: Demografik Özellikler…”

  1. fulya says :

    yani konudan konuya atlayıp en sonunda yoğurtla bitirdin ya olayı.. bravo.. yüzünü yıkama olayını sakın haaa. aklından bile geçireyim dime!!

  2. fulya says :

    yoğurt :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: