Romain Laurent: Fikirbaz Fotograflar…

Teknolojinin dramatik olarak değiştirdiği bir meslek fotografçılık. Analog zamanların, filmli zamanların, kimyasallarla, baskı ile, manuel yapılan işler ile öne çıkan artıları artık bir miktar photoshop bilgisi ile ikame edildi ve fotografçılık artık iyi kamera+dikkat edilmesi gereken ve 10 dakikada özetlenebilecek bazı kurallardan mütevellit hale geldi. Ayrıca 1000 kez deneyebilirsin aynı pozu, nasıl olsa film derdi de yok.

Zaten kendine fotografçı diyen bir adamın bilmesi gereken kuralları bir kenara bırakırsak olay iyi kamera+iyi photoshop bilgisine dönüşmüş durumda. Ama bu digital değişim sonucu ortaya çok daha ilginç bir zorunluluk çıkmaya başladı o da şu: fikir’in önemi. Yani aslında “fotografçılık öldü yaa, olay artık photoshop” diye ağlanan eski kafaların farkına varması gereken “aslında olay kolaylaştı” ve ortalama bir digital kamera ile ve iyi bir fikir ile çok güzel sonuçlar elde edilebiliyor. Tabi “commercial” olarak kullanılacaksa, o “commercial”lığı sağlayacak makinelerin gereksinimi ayrı bir olay ama ortalama insan için, iyi bir fikir belki de bu değişen sanata yönelmesi için bir çok kapıyı açan bir anahtar olabilir.

Herneyse konu aslında eski vs. yeni fotografçılık değil. Konu Romain Laurent’in fotogaflarına baktığım zaman hissettiğim “lan çok akıllıca be” hissi, ki kendisini bazı tasarım bloglarında “eğik fotografları” ile ilk defa gördüm. Sonra sitesine bakınca bir sürü fotografı “sadece güzel gözüken kareler”den daha da öteye taşıdığına tanık oldum. Hem kişisel, hem de çeşitli işleri için bakın sitesine.

Reklamlar

Etiketler:, ,

About cenkozmercan

I do the things that I like to do and if 1 is good, 10 is a whole lot better.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: