Google Açıklıyor: Kullanıcıların Browser Boyutları

Alfa Centauri sisteminde ikamet eden bir uzaylıydı Kramer. Gerçek isminin insanlar tarafından telaffuz edilememesinden, “uzaylı” lafının yine insanlara ait saçma bir tabir olmasından falan bahsederek zaman kaybetmeyelim şimdi. Kramer, Alfa Centauri sisteminin kızıl devi Proxima Centauri’den sola dönünce bir 2-3 klik uzaklıkta yaşayan bir “uzaylıydı”. Ve bu sabah yataktan kalkarken, sol ayak küçük parmağını kapıya çarptı.

Yukarıdaki hikayeden çıkan ana fikir nedir? Tabiki şudur: “Adın, ırkın, cinsin, türevin, difransiyel hesabın, banka hesabın ne olursa olsun göreceksin abicim! Yoksa burnun boktan kurtulmaz”.

Peki bir websitesi yapıyoruz yada yaptırıyoruz ve hatta yapımına tanık oluyor da olabiliriz, bir websitesi enine boyuna ne boyutlarda olmalıdır? Hadi boyuna kısmını sallayabiliriz çünkü insanlar aşşaaaa dooru scroll etmeye alışmış bir yaşam formudur ama genelde saa-sola scroll etme konusunda gerekli eğitimlerden geçmemişlerdir. O zaman kartezyen koordinat sistemimizde x’i ne yapmalıyız tasarımımızda?

Bu sorunun cevabı tabiki kullanıcıların kullandığı browserlarda gizli, ve hatta onların ekran çözünürlüklerinde. Eskiden bu daha kolay bir durumdu ki, 640×480 – 800×600 – 1024×768 gibilerinden 4:3 oranlarında bir sabitlik vardı ama sonra widesceen çıktı, acayip-ül laptop’lar çıktı, şimdi de ayrıca diğer mobil cihazlar var. Dolayısı ile sitemize giren bir insanın nasıl bir çözünürlük kullandığını bilmemiz imkansız. Aslında imkanlı, bir script ile kullanıcının çözünürlüğü alınıp, sitenizin doğru versiyonuna yönlendirme gibi bir işlemle sitenizi herkesin görmelerini istediğiniz gibi gösterebilirsiniz, ama bu aynı sitenin 5-6 versiyonu olması anlamına gelir ki, maliyeti dolayısı ile bunu yaptırmak isteyen bir kişi ben şahsen tanımıyorum.

Peki o zaman ne yapıyoruz? O zaman şunu yapıyoruz, müşteriye anlatıyoruz “böyle böyle” diyoruz, ve ona diyoruz ki bakın google’a göre internetteki insanların %90’ı 950×500 çözünürlüğü görebiliyor (ben şu an %40’ın görebildiği 1250×650 görüyorum 1440×900 monitörümle, wide olmasa daha da görecem aşşa dooru :P) Peki monitör 1440×900 iken neden 1250×650 görüyorum? Tabiki browser’a harcanan alandan ve windows’un altındaki çemçük bardan dolayı. f11’e basıp tam ekran yaparsam browser’ı o zaman sadece %10’un görebildiği 1350+x800+’e bile ulaşıyorum ama siz sitenize girecek kullanıcılardan bunu beklememelisiniz. Peki bu sayıları nerden bulupta söylüyorum? Elbetteki ta buradan.

Reklamlar

Etiketler:, , , , , ,

About cenkozmercan

I do the things that I like to do and if 1 is good, 10 is a whole lot better.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: