Bazı Görseller 2 (Zombiler hakkında inanılmaz brainstorming)

25 Kasım 2010 günü yeni bir yazı dizisine başlamıştım, ama bir diziyi oluşturan ardışıklığı becerememişim ki, buna dizi demeye 1000 şahit gerekir! Hatta o şahitler yalancı şahitlik yapmalıdırlar. İşte bu kadar basit.

Ayrıca hemen hemen bütün dergilerde bir arzu nesnesi olarak, ya da aslında yer kaplaması açısından yüksek topuklu kadın ayakkabısı görürüz. Olmazsa olmaz. Bunun internetlerdeki karşılığı ise Darth Vader’dır. Türlü türlüsünü görürüz her gün. Eski bir internet atasözü derki, “Sörfünde Darth Vader görmeyenin, götünde hareketlenme olur”. Yani demek ki neredeyse 2 paragraf yazı yazdım ve random görsellerimi sunmaya geldim.

Madem ki darth vader ile bir giriş yaptık, o zaman daha da darth vader bir tipografik örnek ile devam edelim. Darth Vader’ı sevmeyen var mı ya? Yanlız aynı oda da uyunmaz bununla, thhııı phhtıııı diye nefes alır, uyku tutmaz!

Süper bir espritüel oluşum var burda da. Bildiğimiz gibi fontlar serif, sans serif ve script olarak 3’e ayrılır. Serif harflerin altında ve üstündeki çizgimtrak çeperlerdir, ki burada vurulanlar da onlar. Ben de ilk gördüğümde kalbimden vurulmuştum, ya da vurulmuşa dönmüştüm, ya da dönmüş gibi yapmış ama aslında elimdeki sucuklu tostla ilgilenmiştim.

Dönem dönem zombiler ile ilgili bir yazı yazıyorum. Dönem dönem de zombi filmleri izliyorum. Bu sıralarda The Walking Dead adındaki zombi dizisini seyrediyorum ve bence Hollywood’da inanılmaz şeyler oluyor. Bunları özetleyeyim.

1) Zombilerin editöryal içeriğe ve bir background’a ihtiyaçları var. Gerek Resident Evil zombileri, gerek 28 gün/hafta zombileri, I am legend ya da aklınıza gelen her zombisel oluşumun ardında bir virüs insanlığı zombiye çeviriyor ve bu zombiler tarafından ısırıldın mı sen de zombi olacaksın olayı var. Ama bu çok tırt bi argüman aslında. Yani görüyoruz hep insan kaçıyor ve bir noktada sıkışıyor, zombiler bunu ele geçirip ısırmaya başlıyorlar. Peki bu ısırma süreci niye duruyor? Yani niye bir zombi bir insanı bitirene kadar yemiyor? Niye insanlara o manyakça saldırgan güdü ile saldırıyor da, 2 ısırdımı tüm olay bitiyor? Ulan madem açsın, niye mundar ediyorsun insanı?

2) Zombi dieti nedir? Bazı filmlerde zombiler insan beyni yer, bazılarında insanı uzuv ayırdetmeksizin yer, bazılarında da hayvan falan da yer. Bu zombi diyeti üzerinde uyuşmazlıklar var. Kreatif yazarlar bir konsensüse varıp zombilerin ne yiyeceğinin kararını vermeli, ki, moral değerleri zaman yok olmuş zombiler arasında neden kanibalistik yaklaşımlar olmuyor, zombi zombiyi neden yemiyor falan gibi sorular da yanıt bulsun!

3) Vampir kalpten, zombi kafadan öldürülür! Demek ki vampirler aşk adamı, zombiler ise düşünce/mantık adamı olsalar gerek…diye düşünesi geliyor insanın ama tabi yok öyle birşey. Zombi dediğin adamda mantık sıfırdır! Oturup 2 kelime bi muhabbet edemezsin. Varsa yoksa sana doğru gelip “ıhhhhh ığğğğhhhhnn” falan diye inlesin. Herneyse konu bu değil aslında. Konu bir zombiyi öldüren şey kafadadır olayı, ki aslında kafanın her hangi bir yeri oluyor mu? Mesela çene ? Ya da dün bir zombinin kafası kesildi dizi de, zombi kafa ve vücut olarak 2’ye ayrıldı yani ve kafa kısmı hala zombilik peşindeydi! Hala ağzını açıyor kapıyor falan, bişeyleri ısırmaya yer arıyor. O zaman mesela zombinin alt çenesini de söksek, zombi hala zombi yani ha? Demek ki tek beyin kalana kadar zombiden parça kessen ve tek beyin kalsa o beyin hala zombidir ha! Ne ihtirasmış lan bu!

4) Mesela ben bir film yapsam ve o filmde konu şu olsa : “Bir virüs tarafından zehirlenen insan ırkı zombiye dönüşmüştür ve epey azalmış insan ırkı “lan acaba safe zone bir ortam var mı?” diye bi yerlere gitmeye çalışmaktadırlar. Bunlar filmin belli bir noktasında bir alışveriş merkezini kendilerine ev bellerler ama neticesinde kaçmak zorunda kalırlar buradan da. Ayrıca filmde kesin 2-3 artis “ben sizin dediklerinizi yapmayacağım” “aman efendim ben özgür bireyim kafamın dikine giderim” tarzı yaklaşımlar sergileyecekler.

Şimdi ben bu fikirle kalkıp bir prodüktörden 100milyor dolar istesem vermez değil mi? Çünkü bu yapıldı değil mi, peki ama, nasıl oluyor da her zombi filmi aynı olmasına rağmen bir takım insanlara bir takım prodüktörlere bu fikri satabiliyorlar?

Ulan nereden girdik bu zombi muhabbetine ya…herneyse sonuç olarak zombi dediğin yaratığın arkası biraz daha doldurulmalı bence. Yukarıdaki görselde de farklı filmlerde ki zombilerin ne kadar zeki/tehlikeli olduğunu görebiliriz.

Burada da isviçrenin milli fontu helvetica’yı bir isviçre çakısı olarak görüyoruz ki, bu da bir nevi bonus niteliğinde bu yazıya!

Saat 5 oldu, 1 saat sonra eve gideyim bende:)

Reklamlar

Etiketler:, , ,

About cenkozmercan

I do the things that I like to do and if 1 is good, 10 is a whole lot better.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: