Zaten Ölmüş Olan Hotfile’a Bir Tekme Daha: MPAA Mahkeme Kararı ile Kullanıcı Verilerini Alıyor!

Geçen seneden beri MPAA ile devam eden davada hotfile için epey beter bir karar çıktı. Zaten kullanıcılarının çoğunun geçen sene mahkemeye verilmesi ardından hotfile tarafından önce dosyaları sonra hesapları silinmişti ve kullanım oranı çok düşmüştü.

Zaten artık patern belli ediyor ki bu tarz bir site diğerlerinin önüne geçti mi bir süre sonra aşağıya alıyorlar. Önce rapidshare şimdi hotfile, kristal küreme bakarak diyorum ki seneye de filesonic ya da fileserve (ya da her ikisi birden) bu yolun yolcusudur. Biz de herhalde “kral öldü yaşasın kral” hesabı yeni hesapların yolunu tutacağız ama tabi daha yürürlüğe girmeyen TİB yasakları bakalım ne kadar elverecek. Sıklıkla bu tarz hosting firmalarını kapatan TİB kanun yürürlüğe girdikten sonra “Standart Sistem” ile bunları kafasına göre kapatmaya devam edecek. Eğer hesabının olduğu bir servis kapatılırsa şansına küs…

Ama biz konuya dönelim. MPAA ve RIAA’ya Amerika’da en azından karşı gelebilmek zor görünüyor. Arkasına Hollywood’un babayaro ve babangidalarını alan bu kurumlar Amerika gibi kişisel bilgi gizliliğinin çok önemli olduğu bir ülkede hotfile’ın tüm upload ve downloadcularının bilgilerini ele geçiriyorlar. En geç 12 eylül’e kadar kullanıcı verileri, isimleri, IP’leri mahkemeye sunulmak zorunda. Çoğu bireysel kullanıcı için bu çok da büyük bir tehdit oluşturmasa da (tek tek insanlarla uğraşacaklarını zannetmiyorum) asıl tehlikede olan “affiliate”lik yapan ve upload yapmaktan en çok para kazanan 500 kişi. Bu şahıslara karşı dava açılmasına kesin gözüyle bakılırken, MPAA bu şahısların Hotfile’a karşı tanık olarak da kullanılacağını öne sürüyor.

Bakalım 10 sene sonra internet ne durumda olacak? Paylaşımın tamamen önüne geçilebileceğini sanmıyorum. En kötü ihtimalle private tracker’larla falan devam edecektir ama biz yine de 7 proxy ardında yerimizi alalım.

Reklamlar

Etiketler:, , ,

About cenkozmercan

I do the things that I like to do and if 1 is good, 10 is a whole lot better.

2 responses to “Zaten Ölmüş Olan Hotfile’a Bir Tekme Daha: MPAA Mahkeme Kararı ile Kullanıcı Verilerini Alıyor!”

  1. evronas says :

    Allahtan hotfile hesaplarını açarken senin secereni vermiştim hotfile’a. ilk 500 de neymiş, ilk 10 içindesindir. En fazla amerikanyaya bir daha giremessin, yoksa teslim eder mi seni turkspor hukumeti amerikanyaya azili suclu olaraktan?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: