Haxball Taktikleri & İpuçları

Haxball nedir, ne değildir falan diye bir açıklama yapmaya gerek durmuyorum. çünkü duyma kaybım olduğu için böyle! oyunu bilenler biliyor, bilmeyenler ise çok zevkli ve basit bir multiplayer oyundan mahrum kalıyorlar, ama bilenler ne yapıyor? Onlar da o kadar bilmiyorlar aslında. Ki ben mi nereden biliyorum? Oynuyorum onlarla ve çoğu kez takımda bir kişi yarardan çok zarar sağlıyor. Özellikle 3v3 ve üstünde takımınızdaki dandik bir oyuncu iyiden iyiye rakip haline dönüşebiliyor o yüzden bir takım açıklamalar yaparak haxball’da edindiğim üstün tecrübeleri yurttaşlarım ile paylaşmaya karar verdim. not alın veya almayın, herşeye ben karar veremem herhalde?

ANA KURAL 1: Topu kendin ve kendi kalen arasına asla alma! Bu çok basitçe görünen bir laf aslında ama yine de çoğu çömez bunu sıklıkla yapıyor, sanki joystick’in kolunu öbür yana çekip terse vurabileceklermiş gibi. Böyle birşey yok. Topa sadece ona yaklaşma açınız ile vurabiliyorsunuz o yüzden her zaman topun arkasında olmalısınız. Topun önüne geçerseniz bir şekilde hemen bu durumdan kurtulun!

ANA KURAL 2: Basit oyna! Oyunu biraz öğrenince ve çömezleri 5’lemeye başlayınca bir göt kalkması oluyor oyunda. biliyorum çünkü bana da oldu. hemen bir artislikler, bir şov amaçlı hareketler falan. Sonuç genelde karşınızdaki adam oyunun mantığını anlamışsa hüsran oluyor. Birisini çalımlamak falan diye birşey yok oyunda. Çok şanslı iseniz, ikinizinde koştuğu bir topa rakip sektireceğinizi düşürerek açılırarak yaklaşırsa falan vücut çalımı atabilirsiniz ama bu da sizin çalım becerinizden çok rakibinizin yaptığı bir hata oluyor. Dolayısı ile topu ayakta tutmak, ronaldinho’luklar denemek falan genelde geri tepiyor. Top size geçince basit oynayın.

ANA KURAL 3: Açı herşeydir! Topa vurduğunuzda ona yaklaşmış olduğunuz açı ile topa vuracaksınız, o yüzden kontra atak yaparken falan top bir anda sizin önünüze gelirse ve siz boş kale ile karşı karşıya kalırsanız, çoğu pepe gibi DRANK diye hemen topu dağlara vurup, diğer oyuncularda “panik oldu angus” düşüncesini uyandırmayın :P Küçük hareketlerle açınızı düzeltin ve topa öyle vurun. Diğer durumlarda da top ile ona sahip olan (ya da birazdan olacak olan) adamın açısına bakarak pozisyon alın. Rakip o an topa vurursa topun gideceği ve sekeceği rotayı sürekli kafanızda çizin ve buna göre hareket edin. Rakibe karşı da ona göre pozisyon alın.

Yukarıdaki ana kuralları uygulamaya başlayınca artık orta düzey bir haxball oyuncusu olmuş olacaksınız. Şimdi de diğer insanlarla oynarken onları kanser etmemek için gereken bir kaç ipucu verelim.

1) Her topa dalma be kardeşim! : Bu kural gereği top sizin takımdan birinin kontrolündeyse onu salmanız gerekiyor. Özellikle karşı yönden geliyorsanız (top sizle kendi kaleniz arasındaysa) takım arkadaşınıza hemen topu salmalısınız. Bu tersten gelenler adeta asbestos içmiş etkisi yaratıyor takım arkadaşlarında.

2) Dağılın lan: Yine birinci kuralın devamı bir durum bu. O da sadece takım arkadaşınıza topu bırakmıyorsunuz, farklı bir yere doğru kaçıyorsunuz. Yine burada da sürekli topun açısına bakarak arkadaşınızın topu atabileceği bir noktaya gitmeniz yararlı ama yine de ayrı bir yere gitmişseniz ve boşsanız, top dan-dun karşılıklı vuruşmaları sonrası da sizin önünüze gelebilir balına. O yüzden takımın sahaya dağılması yararlı ki, bu rastsal uçuşan topları da kapabilesiniz diye.

3) Blokla onu: Bu çok güzel bir taktik ve iyi oyuncular gayet güzel kullanabiliyorlar. Top takım arkadaşınıza giderken, ona doğru hareketlenen rakip oyuncuyu vücudunuzla blokluyorsunuz ve takım arkadaşınıza avantaj sağlıyorsunuz. Ya da rakibi iterek topla gelen arkadaşınıza yol açıyorsunuz. Sahanın her yerinde yapılabildiği için hem ofansif hem defansif yararlı bir hareket.

4) Duvar pasları: Bu da klasik bir hareket aslında ama prodaktif yapması o kadar kolay değil. O yüzden planlı bir şekilde yapması biraz dert oluyor. Ana sorun topun hızının yavaş olması, özellikle birde vurulan toplar (eğer size çok hızlı gelmiyorlarsa) duvara yavaş gidip yavaş sekiyorlar. Ama topu bir süre sürmüşseniz ve duvara da biraz yakınsanız güzel duvar pasları yapabiliyorsunuz. Burada topun hızına dikkat etmek önemli. Eğer yavaş vurmuşsanız, top duvara vurup rakibinize geldiğinde onu bloklamaya başlamalısınız. Ama hızlı vurabilmişseniz dümdüz top ile buluşacağınız noktaya hareketlenmelisiniz.

5) Topa dokunacağın noktaya git: Bu da yukarıdaki duvar pası örneğinin tüm oyuna yansımış hali. Bir sürü kez çoğu oyuncu topun peşinden duvara koşıyor, top ordan sekiyor sonra hala topun peşinde koşuyor, oysa en başta top duvardan sektikten sonra onunla buluşacağı noktaya gitse ve bu esnada topa vuracağı açıyı düzeltse kendi adına daha yararlı bir hareket yapmaz olur mu hiç?

6) Top sana doğru geliyorsa çekil ve önüne al: Yine bir sürü oyuncunun yaptığı bir yanlış. Diyelim orta sahanın oralarda bir yerdesiniz ve rakip ve takım arkadaşlarınız sizin kalenin oraya toplanmışlar ve karşılıklı tepiyorlar ve bir anda top hızla ileri size doğru gelmeye başladı. Bir sürü oyuncu topu stop edip arkasına geçmeye çalışıyor. Onun yerine topun önünden çekilin o sizi geçsin ve arkasından hareketlenin.

7) Atakta köşede öbeklenme oluyorsa 6Pas’a geç. Oyunda sıklıkla karşılaşılan anlardan biri köşe öbekleşmesi ve genellikle sonunda top geriye doğru vuruluyor. Ama bazen savunmanın düzgün pozisyon alamaması ve bazen de balına top oradan çıkıp 6pasa geliyor ve kalenin önünde geçip bu sefer öbür köşede öbeklenme başlıyor. Ama siz arada olup o gelen topa çakarsanız öyle olmayacaktı değil mi?

8) Köşede 2’li duvar pası: Bu taktiğe göre rakip kaleye bir kenardan yaklaşmışsanız topu tam köşenin biraz yanına doğru vuruyorsunuz, yeterli hız ile vurabilirseniz top ön direğin oraya geri geliyor bu durumda rakip refleksif olarak topun peşinden köşeye hareketlenirse onun etrafından dönüp ön direkte size geri dönünce siz de hemen büyük defter kaydını tutuyorsunuz golün, ya da defter’i kebir mi demeliyim?

9) Savunmada ön direkte kapı gibi dikil: Savunmada yine köşe öbeklenmelerinde rakibin üstüne gidip pata küte vurmak çok balına hareketlerin olmasına gebe. Bazen topu ileri vurabiliyorsunuz ama bazen rakipten sekip hızla kendi kalenize de atabiliyorsunuz. Onun yerine rakip köşeden yaklaşırken ön direkte durun ve bırakın o size gelmeye çalışsın. Bu esnada çok rahat hareket edemesin tabi, açısını düzeltmeye çalışırken falan hareketlenip ileri vurun topu.

Bunlar ilk aklıma gelenler, daha da aklıma gelirse daha da yazmamak için sebep sunabilir miyim, bilemiyorum.

Etiketler:, , , ,

About cenkozmercan

I do the things that I like to do and if 1 is good, 10 is a whole lot better.

160 responses to “Haxball Taktikleri & İpuçları”

 1. isim says :

  kardeş boş işlerle uğraşıyosun

 2. muzaffer says :

  Cenk tecrübeni paylaştığın için teşekkürler bro….;D

 3. batu says :

  teke tek gel lan

 4. AzginAmca says :

  Saolasın Hacıeli..

 5. s says :

  nickn ne ?

 6. cenkozmercan says :

  nickim stickman, ama 2 aydır falan oynamıyorum açıkçası.

 7. kaandenizece says :

  ben seni gormustum o kadar guzel oynamıyorsun

 8. Sakarkaya says :

  Kardeş bazılarrı /avatar dan onra istediğimizi yazarız yha bişi yapıolar yazdıkları sey dısına cıkıo karakterlerinin nasıl yapıon deyince ctrl + w diyorlar bi yardım edebilir misin ?

 9. Repçi_JoJuK says :

  Yav bak adamın demek istediği şey şu=şimdi sen /avatar yazdın sonra yanına birşey koydun (zaten ne yazcağını soruyor.) sonrada enter tık ettinmi avatarın hızlı hızlı bi sağ bi sola bi sağ bi sola gidiyo onu soruyor ama bende onu soracaktım :D.

 10. Sakarkaya says :

  Öğrendim beyler sorun yok bu arada nasıl takım kurcaz ya da kurabilecek miyiz

 11. Anonim says :

  ne diyon liseli xD

 12. CCzenciCC says :

  mantık terk..

 13. Anonim says :

  saqol kardes

 14. Mantık says :

  Benim anlamadığım şey, Bazı oyuncular o kadar topa hakimki duvara çarptıra çarptıra herkesi geçiyorlar …. Hakkaten enteresan

 15. yenilmez says :

  hocam 8inci kuralı anlamadı m.bu arada oyundaki nikim yenilmez herkesi federasyona bekleriz…

  • cenkozmercan says :

   1 vs 1 ‘de işe yarayan bir hareket bu. sen rakip ceza sahasının diyelim sağ köşesinin oralardasın. rakibin de haliye tam karşında ve kaleye giden açıyı kapatıyor. buralardan tam sahanın (kalenin değil) köşesine doğru vurursan topu, top hızla 2 kenara çarpıp tekrar senin olduğun yere geri dönüyor. bu esnada rakibin topu alma gazı ile köşeye hareketlenirse de genellikle top onun etrafından dönüp sana geliyor, o çarşıya gitmiş oluyor sen de boş kaleye vuruyorsun.

   • Yenilmez says :

    prolar bunu yutmuyor hocam çok açık söleyeyim millet artık topu kendi sahasının üst köşesinde diyelim kendi tarafındaki duvara çarprıtıp aşağı doğru kalesinin önüne yolluyor ve rakip geç kalırsa müdahaleye gol bile atabiliyorlar prolar yapıyor bunu çok

    • cenkozmercan says :

     zaten oyunu iyi oynayanlara bişey öğretecek düzeyde bi yazı değil bu hocam. Daha önce de buralara yazdığım gibi oyun ilk çıktığı zaman 2 ay falan oynadım ve o zaman pek fazla iyi oyuncu yoktu, bu yukarıdaki basit kurallar iyi oynamak için yetiyordu, artık bir sürü iyi oyuncu vardır herhalde diye tahmin ediyorum.

   • Anonim says :

    Çok sağoL :)

 16. Anonim says :

  saol kardes

 17. Ener says :

  Takım kurulacak mı??

 18. Anonim says :

  Amk liselileri mal mal kurallar :D

  • cenkozmercan says :

   if(tür=türk && laf=”Amk” || laf =”amk”){
   buVatanNeKahramanlaraGebe(gercekLiseli){
   var string kim = “sen”;
   var string asılLiseliKim= “kim”;
   var boolean anladınmı=0;
   if(!anladınmı){
   var string anlamaca=”hiç sanmam”;
   }
   else if{
   var string anlamaca=”koçum”;
   }
   cout”sytax’tan bi haberim ama mesajımı aldın mı”, + kim, +anlamaca;
   }

   gibi…

 19. da says :

  bune aq :D

 20. brujah says :

  hmm mantıklı

 21. Anonim says :

  Oturdum yazdım diyosun

 22. Repçi_JoJuK says :

  Amaaaann ne demezsiniz :D

 23. Anonim says :

  hepsi faso fiso

 24. İnsan says :

  Panpalar ben oynu oyuom bi odaya girş yapcam durmadana yazı cıkıo FAQ felan dio o nedir hic oyun oynuyamıom ya :S

 25. kimim ben? says :

  allahını seven defansa gelsin

 26. haxhouse says :

  http://www.haxhouse.com takım kurmak isteyen turnuvalara katılmak isteyen arkadaşları yeni oluşumumuza ve eğlenceli ortamımıza bekleriz :)

  • İnsan says :

   kardeş ben odalar girmek istiyince bazen bi yazı cıkıyor nedir o nie cıkıo cıkmaması icin npalıöm lütfen yardımcı olunn ya sevinrim

 27. haxball turkiye says :

  Değerli bilgiler için teşekkürler

 28. serenay says :

  slm cenk özmercan sizi haxball da açtığım odaya davet ediyorum odanın adı cenk özmercan takımı sizi destekliyorum :D

  • cenkozmercan says :

   :)))) Teşekkürler serenay, valla bu yazıyı haxball’u ilk keşfettiğim ve hararetli oynadığım ocak ayında yazmışım. daha sonra 1-2 ay daha ara ara oynadım ama sonra koptum. sanırım artık iyice popüler oldu çünkü blog’da en çok hit alan yazılardan birisi bu. ama ben oyunu oynamayalı 6 ay falan oluyor, tekrar geri gelirmiyim bilmiyorum ama yine de teşekkürler davetin için :)

   • Yenilmez says :

    oyunu uzun zaman oynamayınca malesef çoğu kişiden geri kalırsın bende ara vermiştim 1v1 de yenildim habire.unutuyor çünkü insan.ama bence geri dön 6 ay-1 yıl arası oynayanlar bu oyunun tecrübeleri çünkü

    • cenkozmercan says :

     valla bu sıralar imkansız hem işler çok yoğun hem de evde geçen her dakika yeni doğan oğlumla geçiyor. bloğa bile hiç zaman ayıramıyorum :(

   • hakan ayna says :

    ya nasıl klüp felan kuruluyo açaıklarmısınız

 29. ramazan says :

  oyunda rahatsız eden bir başka şey de; oyuncuların ettiği küfürler.. kültürsüz ve beyni olgunlaşmamış embesillerle dolu bir oyun. bir diğer embesil ürünü incisözlük kaçkınlarının uğrak yeri… “küfür eden o.çocukları gelmesin” diye salon açıyorum kendime.. sonuç olarak acayip saran bir oyun. ama işte o.çocuğu dolu.

 30. Anonim says :

  hiçte bile

 31. Anonim says :

  aslında haxball güzel yaratıcılık isteyen bir oyun ama bizim beyinsiz türkler işin bokunu çıkarttı girdiğim her yerde en az 20 küfre tanık oluyor 5’ini de ben yiyorum 3 kez banlandıktan sonra bu oyunu bir daha hiç oynamadım bu kadar aptal insanlar olamaz oyun bu nolcak diyorum bana orospu çocuğu diyor

  • cenkozmercan says :

   yukarıda da dediğim gibi oyuncuların daha çoğunun 20li yaşlara ulaşmamış internet kabadayıları olduğunu düşünüyorum, gerçek hayatta bu kadar mal olmaları zor bence. ama bi noktadan sonra insanın sinirini bozabiliyor gerçekten.

 32. Zet says :

  dostum tavsiyeler için teşekkür ederim .

 33. termi says :

  kardeş oyunda lagg denen lanet şey bütün güzelliği bozuo bunun ortadan kalması için bişey yokmu??? her girdiğim odada bu sorun var …

  • cenkozmercan says :

   lag internet bağlantısındaki sorunlardan dolayı olur. düşük lag için daha yakın server’ları ve türk telekom harici bağlantıları öneririm :)

 34. Anonim says :

  benim 14 gb kotalı netim var.bu oyun ne kadar kota yer ?

 35. ali says :

  benim 14 gblık sınırlı netim var. bu oyun ne kadar kota yer?

 36. termi says :

  ben oyuna girdiğimde ping 100lerd oluo ama bi anda 1000 lere fırlıo oyundan hiçbişey anlaşılmıo bu neyden kaynaklanıo..

 37. asdasd says :

  malca

 38. Anonim says :

  bu oyun oynanarak öğrenilir

 39. zaa says :

  Çok İYİ olmuş teşekkürler :)

 40. 6 says :

  jzk mxökal150jzxökaçö majkçlx mjs hzlzmjessiaezakmılzlxgs

 41. Keirrison says :

  oyunun en iyisi tinermania , en iyi oda türü 3v3 kaptanli yani bence keirrison atar kaleciler bakar

 42. Ogün Doğan says :

  Abi çalımlama diye bişey yokmu ? tabikide var şimdi adamın yanına gidiyosun ama duvara yakın olması şart sonra duvara vuruyon ve çalımı gerçekleştirion ama bunun için ya iyi olmak yada kötü biriyle oynamak lazım .

 43. Anonim says :

  Düelloya davet ediyorum sizi Cenk hocam. Metal adına \m/

 44. kubalibaykusmese says :

  adam baba amk susun da okuyun…

 45. hakan ayna says :

  nasıl klüp kuruluo haxta bu arada cenk paylastıkların için tsk

  • cenkozmercan says :

   yukarılarda bi yerde de dediğim gibi çok uzun zamandır oynamıyorum hakan, ben oynarken klip kurmak diye bişey yoktu, o yüzden bilmiyorum açıkçası.

  • Anonim says :

   Eğer kulüp kuracaksan ya bir foruma kaydol öyle bir takım kur, ya da Facebook’ ta bir grup kur, takım seçmeleri yapmak için oda aç Hax’ te, seçtiklerine o grubun linkini ver. Takıma gerçek bir takımın adını koyabilirsin, çoğu kişi öyle yapar.

  • Anonim says :

   ben nasıl yapcanı bilmiom

 46. Berkay says :

  Güzel yazmışsın eline sağlık …

 47. ramazan says :

  3 aydır oynuyorum hala pro olamadık hocam ya. bi oku üfle be hocam. feyzinden alalım.

 48. HaxBaLLcı says :

  warya çok saol şu haxballda bu hataların hepsini ben yapıyorum güiza,sabriden kötüyüm …

 49. haxball says :

  http://www.haxballtime.tk/index.php haxbalın en iyi forumuna bekleriz

 50. hacıibraham says :

  la mal çok bilmiş biliyorsan gel ws ezo

 51. Anonim says :

  adam nasıl banlayabilirim ya yapamıyom bi yardımıc olum soleyın

 52. esteban says :

  bende açıkçası pro olduğumu düşünüyorum ama benim için önemli olan fake zaten fakeyi başarabiliyosan oyunu öğrenmişsin demektir

 53. önemsiz says :

  Yorumları okurken c ile tatmin olmayan arkadaşı assembly ile mat edişine hayran kaldım ^^

 54. Anonim says :

  adam zahmet etmıs kendı yorumlarını tecrubelerını aktarmıs begenırsınız begenmezsınız de nıe laf edıosunuz sıze ne aq… bide adam bunları aktarmıs dıe boş işlerle ugrasıosun dienler var bende cok oynuom da haxball u sankı haxball oynamak cok onemli bi iş aq bos is deil sankı…

 55. WaLToR says :

  Teşekkürler dostum emeğine sağlık çok güzel olmuş.

  • Anonim says :

   Ya bırak bu işleri adam hep herkesin bildiği şeyleri yazmış herkse de sağol diyor. bırakın bu ayakları.

 56. Haxball says :

  Cenkkkkk Süpersinn .d bni yenen yoq bu oyunda

 57. Emirhan Çevik. says :

  Kardeş Baya Katkın Oldu. Ben Kaleciyimdir de. Cok Acılıyordum. Son Şeye Uydum. Gol Yemez Oldum. Eyvallah.

 58. Anonim says :

  Saol buroo

 59. Anonim says :

  nasıl acılıo

 60. Anonim says :

  teşekkür ederim güzel paylaşım

 61. Messi Ronaldoyu s.ker says :

  Admin Saolasın Taktikleri Tam Dogru Yapınca Pro Oldum Özellikle Kaptanlıda İlk Kazanan Kisi Bni Seciyor Her Mevki De Oynadıgım İcin Cogunlukla Kaleci Seciliyor Bir Oyunda Kaleci Defans Digerinde Defans Orta Saha Oluyorum Fw Ye Herkez Gittigi İcin Bn Defans La Ortasaha Kalsam Daha İyi Olucaktı Dilmi…

 62. Assassin says :

  TAKTİK FELAN YOK TEK BİŞEY VAR DEFANSA GELİN AMK :D :D

 63. cenkozmercan says :

  şu bloğu ocak 2012’den beri update etmiyorum, ama hala günde yaklaşık 100 hit alıyor bu yazı. bi de nedensiz küfür alıyor biraz hahah. eeeyyy internetteki türk genci, sen ne adamsın be.

 64. mert says :

  teşekür eerim elline sallık iyi bayramlar

 65. mert says :

  handicap yapın

 66. Anonim says :

  Güzel Konu AcemileriN işine yarar bizde onların mallıklarıyla uğraşmayız

 67. T£ | Tony Jaa (C) says :

  helal kardeş bi işime yaramadı çünkü 7 aydır oynuyorum ama emeğe saygı helal olsun çok saol çok teşekkür ederim

 68. Spextes says :

  Güzel anlatım

 69. Anonim says :

  glbelacemıyımyardımedıncokacemıyımsadecetopavuruyorum

 70. Zalim says :

  güzel hacı ben beğendim eyv

 71. Anonim says :

  Güzel.

 72. MErtcan says :

  Eywallah moruk

 73. asd@hotmail.com says :

  ananı sıkıyım oç

 74. Samed says :

  Herkes sövmüş benim de sövesim geldi. Bu yazıdan yararlanıp da üstüne söven insanların alayının amınakoyum.

 75. SsSssSsss says :

  Gelen toplara vurma taktiği ?

 76. Anonim says :

  Ananızın amını parmakliyim tmm yaa

 77. Batuhan says :

  Öncelikle bu oyunu 3yıldır uzman olarak oynuyorum oyunun en iyi forumu olan haxturksde üyeliğim var hcl gibi kupalara katılan takımlardayım bu yazdıkların iyi hoş ama yeni başlamış adam nerden anlıycak bunları foto koysaydın daha iyi olurmuş

 78. sdfsadfasd says :

  Kardeşim pek anlamadım ama uğraşmışsın sağol

 79. Habip says :

  Emeğine sağlık kardeşim bravo. Devamını bekliyorum

 80. samet (Megora) says :

  tamda kullandigim taktikler emeğine saglik cok dogru yazmişsin

 81. asdasd says :

  Yorumlarda Haxball kitlesinden örnekler görmektesiniz.

 82. Anonim says :

  bu saatte böyle bişeye baktıgım icin ben mi daha cok malım yazdıgın icin sen mı onu düsünüyorum suan

Trackbacks / Pingbacks

 1. Haxball Taktikleri & İpuçları « Kemal'in Bıyığı - 25 Şub 2012

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: